Letní pyl pro alergiky, rostliny které podporují letní alergie

Které rostliny podporují letní alergie

 

Jarní období není bohužel jediný případ, kdy můžeme očekávat sennou rýmu, což je velmi smutná zpráva pro všechny alergiky, kterým znepříjemňuje jakýkoliv pobyt na čerstvém vzduchu. I léto patří mezi období, které podporují nepříjemné pčikání, kýchání, svrbění nosu a další nepříjemnosti. Letní rostliny také hojně uvolňují pyl do ovzduší, který může zhoršit alergii. A to nejen samotný pyl ale i kontaktní alergie jsou velmi běžné u citlivějších zahradníků. Proto jsme si pro vás dnes připravili speciální článek, ve kterém se vám budeme snažit představit alespoň některé typické rostliny, se kterými se přes léto pravděpodobně setkáte, podporují tuto nepříjemnou alergii. Poradíme vám také jak minimalizovat nepříjemné účinky, které by pouze zbytečně podráždily vaši alergii.

 

Typické letní alergické rostliny


Příznaky nepříjemné alergie, způsobené pylem asi všichni dost dobře známe. Upacný nos, nepříjemná rýma, ještě nepříjemnější bolest hlavy, kterou ne a ne zahnat. Do toho neustále uplakané oči a nekonečné svědění. Všechny tyto příznaky dokážou velmi rychle pokazit jakýkoliv pobyt venku a to ať už jdete na procházku do parku, nebo si užíváte dovolenou s rodinou. V dnešním článku si představíme několik rostlin, které způsobují letní alergie a dáme vám prostor k tomu, se jim vyhnout a soustředit se pouze na sluníčko a příjemnou společnost kolem vás. Bohužel mnoho rostlin, které způsobují alergie se v létě vyskytuje divoce v příkopech, polích a dalších opuštěných prostorách volně v přírodě. To znamená, že i krátká příležitostná túra pro ty, kteří jsou citliví na jemný pyl, se může stát skutečnou výzvou. I pole podél silnic jsou oblíbenými hostiteli právě rostlin podporující alergie.

 

Zde jsou nejčastější trávy, některými označovány také jako plevel, co roste všude kolem cesty, které jsou častými spouštěči právě alergických reakcí. V našich končinách se pravděpodobně nejčastěji setkáte se šťovíkem nebo jitrocelem, který se u nás ve volné přírodě vyskytuje opravdu hojně.

 

●     Abzonie

●     Jílek

●     Amaranth

●     Bojínek luční

●     Šťovík

●     Šťovík kyselý

●     Řepeň

●     Jitrocel větší

 

Některé z nich se navíc objevují spíše v sadech, lesích nebo na loukách a pastvinách. V těchto přírodních krajinách je dobré si dát pozor na:

 

·         Jilm

·         Horský cedr

·         Moruše

·         Javor

·         Dub

·         Ořech

·         Cypřiš

 

V tomto směru to budou mít alergici na určité druhy opravdu obtížné, jelikož javorů, dubů i jilmů je v České republice opravdu hodně. Mezi další obvyklé místa, kde se v letních měsících často vyskytujeme patří samozřejmě také naše zahrada. Jak by se dalo čekat, největšími pachateli způsobujícími alergii jsou rostliny produkující květy. Květy však často můžeme najít i na oblíbených keřích, které jsou pro lidi často formou plotu. V jednom případě to může být pyl, ale také samotná vůně, která způsobuje nepříjemné svědění vašeho nosu, mezi nejznámější patří například:

 

●     Heřmánek

●     Chryzantéma

●     Sedmikrásky

●     Zlatobýl

●     Levandule

●     Třapatka

●     Ptačí zob

●     Hortenzie

●     Japonský cedr

●     Jalovec

●     Wisteria

 

Na zahradě pro alergiky nejsou bohužel nebezpečím pouze rostliny, ale také okrasné trávy, do kterých bychom to často ani neřekli. Okrasné trávy jsou oblíbeným prvkem do každé zahrady a to zejména pro jejich snadnou péči a v mnoha případech i pro vysokou toleranci vůči suchu. Viníkem vaší alergické reakce tak velmi snadno může být i na první pohled neškodná tráva. Mezi oblíbené druhy patří:

 

·         Kostřava

·         Bermudská tráva

·         Tomka vonná

·         Psineček výběžkatý

 

Prevence před alergickými reakcemi, tipy pro alergiky


Existuje hned několik cenných rad a možností, které můžou alergici dělat, a i přesto si nadále užívat čas venku.

●     Brzké ranní procházky jsou ideální. V čase mezi 6:00 až 10:00 hodinou je vhodná doba vyrazit na procházku, pokud trpíte alergií. V tento čas je totiž množství pylu v ovzduší úplně nejslabší.

●     Procházku vždy pojistěte lékem na alergii nejméně 30 minut předtím, než vyrazíte, aby měly čas zapůsobit.

●     Po příchodu z venku si vždy dejte sprchu, abyste zajistili, že jste si s sebou žádný pyl nepřinesli domů.

●     Pokud víte, že míříte do oblasti, kde je výskyt pylu opravdu hojný, vezměte si sebou roušku nebo alespoň šátek, které ochrání vaše dýchací cesty před přímým spojením.

●     Pokud máte zahradu, pravidelně umývejte zahradní nábytek, na kterém se často usazuje pyl, jenom tak si na vaší zahradě vytvoříte příjemné posezení a budete si moci užívat léto s přáteli plnými doušky.

 

Při troše obezřetnosti si i alergici mohou užít veselé léto venku a nasávat příjemného letního sluníčka. Důležité je dbát na pravidelnou hygienu a být více obezřetný. Každopádně i s nepříjemnou alergií si můžete užít léto a krásnou přírodu kolem sebe.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

IRINA

IRINA

SLUNEČNICE

SLUNEČNICE

KONZUELA

KONZUELA

PERL

PERL

SHINE

SHINE

HELI

HELI

RŮŽE A SLUNEČNICE

RŮŽE A SLUNEČNICE

TUTI

TUTI

SLUNDY

SLUNDY

SLUNEČNICE 1

SLUNEČNICE 1

RŮŽE A SLUNEČNICE + MERCI

RŮŽE A SLUNEČNICE + MERCI

RŮŽE A SLUNEČNICE + PLYŠÁK

RŮŽE A SLUNEČNICE + PLYŠÁK

RŮŽE A SLUNEČNICE + RAFFAELLO

RŮŽE A SLUNEČNICE + RAFFAELLO

RŮŽE A SLUNEČNICE + SEKT

RŮŽE A SLUNEČNICE + SEKT

PERL + MERCI

PERL + MERCI

PERL + PLYŠÁK

PERL + PLYŠÁK

PERL + RAFFAELLO

PERL + RAFFAELLO

PERL + SEKT

PERL + SEKT

KVĚTINOVÝ KOŠ SLUNEČNICE

KVĚTINOVÝ KOŠ SLUNEČNICE

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽE A SLUNEČNICE

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽE A SLUNEČNICE

KVĚTINOVÝ KOŠ TEA

KVĚTINOVÝ KOŠ TEA

KVĚTINOVÝ KOŠ MOLLY

KVĚTINOVÝ KOŠ MOLLY

AMALKA

AMALKA

IVETA

IVETA

JOLANA

JOLANA

LARISA

LARISA

SARAH

SARAH

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé