Zajímavá fakta o slunečnicích

Co jste ještě nevěděli o slUnečnicích

Slunečnice patří mezi nejzářivější květiny, které můžete na vaši zahradu pořídit. Již dlouhá léta jsou ikonami letních zahrad, nositelkami pozitivní energie a optimismu. Pokud hledáte květinu, která dokáže přinést pozitivní energii i do té nejvíce strohé místnosti, slunečnice budou rozhodně správnou a elegantní volbou. Jejich slunné, obrovské květy vždy přinášely radost do všedních letních a podzimních dnů. Existuje také více druhů slunečnic, než pouze ty, které pravděpodobně znáte z letních polních lánů lemující silnice. Slunečnice se různí ve velikostech od mini variant, přes klasické až po maxi, ale také v barevných variacích od žlutých až po červené. Slunečnice mají tedy skutečně co nabídnout a zejména v letním období by byla obrovská škoda nevyužít jejich optimistické krásy. Zjistěte více o slunečnicích v dnešním článku, ponořte se do jejich symboliky, zajímavostí a užijte si příjemné letní čtení, věnované právě slunečnicím. 

Zajímavá fakta o slunečnicích:


Slunečnice mají řecký původ

Minimálně pokud mluvíme o jejich názvu. Helianthus je jejich oficiální botanický název a je složen ze dvou řeckých slov. Prvním z nich je slovo helois, což v překladu znamená slunce. Dalším slovem je anthos neboli květ. Celý název slunečnice je Helianthus annuus, kdy annus znamená rok. Ovšem pouze její jméno má původ v Řecku, jelikož první zmínky o slunečnicích pochází z USA.

 

Slunečnice ve skutečnosti nesledují slunce

Jejich květiny se však každý den pohybují tak, aby sledovaly sluneční paprsky při jejich denním oběhu a to zejména když jsou ve fázi pupenů. Jakmile tato počáteční fáze přejde, většina z nich se zastaví a poté už slunce nesledují.

 

Slunečnicový rekord dosahuje neuvěřitelné výšky 9,16m!

Nejvyšší slunečnici, která byla dokonce zaznamenána do Guinnessovy knihy rekordů vypěstoval Hans-Peter Schiffer v Německu, v roce 2014 a jeho slunečnicový rekord se drží dodnes.

 

Slunečnice jsou symbolickou květinou ke třetímu výročí svatby

Pokud vás čeká třetí výročí ode dne, kdy jste si řekli své ano, slunečnice bude skvělou volbou jak překvapit vaši polovičku. Ke každému roku od svatby symbolicky patří určitý druh květiny, pro oslavu třetího společného manželského života jsou to právě krásné slunečnice, které symbolizují věrnost a dlouhověkost. Slunečnice stejně jako manželství ve třetím roce spoléhá na kvalitní stonek, který vytvoří pevný základ a okvětní lístky, které naopak dělají slunečnici krásnou, energickou a vášnivou. Přesně tak by měl být postaven ideální manželský vztah, na pevných základech, ale stále se špetkou vášně a romantiky.

 

Slunečnice jsou nositelkami pozitivní energie

Není se vůbec čemu divit, že mnoho kultur po celém světě má ke slunečnicím skutečně vlídný a pozitivní vztah. Slunečnice jsou symbolem pozitivity, síly a jsou považovány za odvážné květiny, které čelí slunci. V Číně jsou například slunečnice symbolem štěstí, vitality a inteligence. Mezi další oblíbené významy spojené se slunečnicemi jsou radost, soustředění, uzdravení a teplo.

 

Jedna slunečnicová hlava, může obsahovat až 2000 slunečnicových semínek

Nejen že jedna slunečnicová hlava může být bohatým zdrojem semínek, ale také vám může pomoci obohatit váš jídelníček. Slunečnicová semínka jsou navíc skvělým zdrojem mnoha živin, které jsou pro lidské zdraví nezbytně důležité. Mezi nejznámější patří například vitamíny E, B6, B9. Dále jsou bohatým zdrojem hořčíku, mědi, fosforu, manganu a selenu. Semínka mají navíc velmi nízkou hladinu cholesterolu a sodíku. Pokud máte problémy s trávením, mohou být slunečnicová semínka příjemným zpestřením vašeho jídelníčku. Navíc jsou vhodná i pro správnou práci mozku.

 

Existuje až 70 různých druhů slunečnic

Všichni z nás si při slově slunečnice vybaví tradiční, obrovské žluté hlavy slunečnice, kterou známe z polí kolem nás. Ovšem slunečnic je možná mnohem více, než jste si doposud mohli myslet. Až přes 70 různých druhů slunečnic, které se vzájemně liší barvami okvětních lístků, které přichází od tradiční žluté, přes měděnou, červenou, hnědou, oranžovou nebo dokonce slunečnice více barev. Představíme vám ty nejznámější.

 

·         Helianthus annuus: Slunečnice roční, kterou všichni dobře známe. Svými zářivě žlutými květy zdobí naše pole po celé léto. Patří mezi nejběžnější druh, se kterým se můžete setkat.

·         Helianthus Red Prado: Jedná se o kultivar jednoleté slunečnice, jejíž květy mají mnohem tmavší barvu okvětních lístků, než slunečnice roční. Tmavě červená dodává slunečnici správný šmrnc a skvěle vynikne právě například mezi tradičními, žlutými slunečnicemi.

·         Helianthus maximiliani: Druh trvalé slunečnice, kterou znáte možná pod názvem slunečnice vytrvalá.

·         Helianthus decapetalus: Slunečnice meteor je druhem slunečnice, který disponuje mnoha dalšími kultivary. mezi kterými si vybere skutečně každý. Jejich vzhled už nepřipomíná tradiční slunečnice, nicméně vás jejich krásné naboptnané květy rozhodně dostanou.

·         Helianthus tuberosus: Tento druh budete znát pravděpodobně pod názve topinambur, svým vzhledem připomíná slunečnici roční, ovšem jejich květy jsou mnohem menší než u slunečnice roční.

 

Jak působivě naaranžovat slunečnice

Babí léto a začátek chladnějších podzimních dnů jsou ideálním obdobím, kdy si do vašeho domova vnést ještě zbytky teplých dnů v podobě zářivých slunečnic. Slunečnice jsou tedy ideální volbou pro toto přechodné období. Dny se začínají s příchozím podzimem pomalu, ale jistě zkracovat, proto je vhodné si přinést alespoň trochu světla v podobě nádherných slunečnic.

Žlutá barva a obecně všechny teplejší barvy dodají každé místnosti jas a teplo. Ať už do vašeho obývacího pokoje přidáte vázu plnou slunečnic, nebo pouze jeden stonek zářivého slunečnicového květu na jídelní stůl, rozhodně obě varianty rozzáří nejen vaši místnost, ale celý váš den. Slunečnice jsou navíc vhodné květiny, které si rozumí s ostatními druhy rostlin. Přidejte jejich zářivé květy a vytvořte si tak dokonalé aranžmá, které můžete ladit do různých stylů. U slunečnic se doslova vybízí použít tradiční vintage styl, zejména kvůli jejich vesnickému a uvolněnému vzhledu. Slunečnice díky své velikosti skvěle fungují jako středobodové květy, které si získají pozornost v každé kytici, nebojte se tedy zaexperimentovat a vytvořit si kytici, ve které je hlavní dominantou právě nádherná slunečnice.

 

Péče o slunečnice

Pokud si přejete pořídit slunečnice přímo z pole, je dobré je řezat hned brzy z rána předtím, než se jejich květy plně otevřou a když budou ještě stále plně hydratované. Pokud je rozříznete v průběhu horkého, slunečního odpoledne, mohou vám velmi brzy uvadnout. Slunečnice potřebuje vázu plnou alespoň do ¾ objemu. Voda by měla být ideálně studená a pokud chcete vašim slunečnicím skutečně dopřát, můžete přimíchat i květinovou výživu pro lepší vstřebávání živin. Před samotným vložením do vázy zbavte slunečnici všech nepotřebných listů, které by se ponořili pod hladinu vody. Právě tyto listy by vám mohli způsobit pěknou neplechu v podobě zvýšené kontaminace. Vodu ve váze měňte pravidelně každé 2-3 dny, přičemž můžete i seříznout stonky, abyste zajistili co nejlepší hydrataci a příjem vody.

 

Pokud se chystáte naaranžovat krásné, letní ikony do vaší vázy, věříme že vám dnešní článek přinesl spoustu tipů, které můžete využít. Slunečnice jsou nádhernou květinou plnou života, radosti a pozitivní energie, proto by byla skutečně škoda nevyužít jejich pozitivního ducha a neudělat si radost nádhernou kytici s dominantními slunečnicemi.

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

IRINA

IRINA

SLUNEČNICE

SLUNEČNICE

KONZUELA

KONZUELA

PERL

PERL

SHINE

SHINE

HELI

HELI

RŮŽE A SLUNEČNICE

RŮŽE A SLUNEČNICE

TUTI

TUTI

SLUNDY

SLUNDY

SLUNEČNICE 1

SLUNEČNICE 1

RŮŽE A SLUNEČNICE + MERCI

RŮŽE A SLUNEČNICE + MERCI

RŮŽE A SLUNEČNICE + PLYŠÁK

RŮŽE A SLUNEČNICE + PLYŠÁK

RŮŽE A SLUNEČNICE + RAFFAELLO

RŮŽE A SLUNEČNICE + RAFFAELLO

RŮŽE A SLUNEČNICE + SEKT

RŮŽE A SLUNEČNICE + SEKT

PERL + MERCI

PERL + MERCI

PERL + PLYŠÁK

PERL + PLYŠÁK

PERL + RAFFAELLO

PERL + RAFFAELLO

PERL + SEKT

PERL + SEKT

KVĚTINOVÝ KOŠ SLUNEČNICE

KVĚTINOVÝ KOŠ SLUNEČNICE

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽE A SLUNEČNICE

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽE A SLUNEČNICE

KVĚTINOVÝ KOŠ TEA

KVĚTINOVÝ KOŠ TEA

KVĚTINOVÝ KOŠ MOLLY

KVĚTINOVÝ KOŠ MOLLY

AMALKA

AMALKA

IVETA

IVETA

JOLANA

JOLANA

LARISA

LARISA

SARAH

SARAH

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé