Sedm nejčastějších chyb při pěstování chryzantém

Jak nechybovat při pěstování chryzantém

 

V dnešním článku se zaměříme hned na několik nešvarů při pěstování chryzantém, čeho se při jejich pěstování vyvarovat, aby vydržely co nejdéle a měly co nejkrásnější květy. To všechno a mnohem více se dozvíte v dnešním článku.

Na podzim se všude možně kolem nás objevují nádherné chryzantémy v odstínech červené, žluté, oranžové, fialové, bílé barvě a v mnoha dalších. Rádi je používáme na podzimní výzdobu na verandě dokonale si rozumí například s kukuřičnými stonky, tykvemi a dýněmi. Poté, co květy definitivně odkvetou, se je často snažíme vysadit na zahradě, protože většina květin jsou trvalky, které jsou schopny přežít zimu. Možná se vám ale stalo, že do následujícího jara jsou rostliny obvykle zredukovány na trsy mrtvých stonků. Ve skutečnosti pěstování zahradních chryzantém je poměrně snadné. Pokud navíc budete znát následující časté chyby, kterých je dobré se vyvarovat, můžete si být jistí, že se vašim chryzantémám bude jen dařit.

 

Ignorování druhu chryzantém

Zahradní chryzantémy by měly být venku vysazeny koncem léta nebo začátkem podzimu, aby se kořeny stihly vytvořit, než půda zmrzne. Zahradní chryzantémy, známé také jako mrazuvzdorné nebo belgické, které se prodávají v zahradních centrech jsou trvalky. Ale i když jsou vysazeny ve správnou dobu, potřebují několik dalších věcí, bez kterých se jejich zdravý růst neobejde například výbornou drenáž. Navíc ani u tohoto druhu neexistuje žádná záruka, že přežijí zimu, zejména čím severněji žijete, tím jsou šance na přežití nižší.

Květinářské chryzantémy, tedy takové, které znáte z oddělení pokojových rostlin v místním obchodě, nejsou vůbec určeny k přesazování. Na rozdíl od zahradních květin jsou určeny k pěstování v interiéru jako pokojové rostliny v květináčích a nejsou mrazuvzdorné.

 

Chryzantémy a stinné prostředí si příliš nerozumí

Zahradní chryzantémy potřebují plné nebo alespoň částečné slunce. Jedinou výjimkou může být velmi teplé podnebí. V tomto konkrétním případě je pro chryzantémy výhodnější, když jsou v nejteplejší části dne trochu zastíněné. V opačném případě jim dopřejte dostatek slunce, aby bohatě kvetly.

 

Přehnojování rostlin

Na jaře můžete rostlinám dodat hnojivo s dusíkem, zejména když jim začínají růst listy a větve. Nehnojte však, jakmile se u chryzantém vytvoří květní poupata! Na podzim bude pro chryzantémy prospěšné hnojivo s vysokým obsahem fosforu, které podporuje rozvoj kořenů.

 

Zapomínáte na zalévání

Jednou z největších chyb, kterých se můžete dopustit při výsadbě podzimních květin, je vynechávání pravidelného zalévání. Dny jsou chladnější, slunce není tak intenzivní, takže rostliny, dokonce i ty v květináčích, nevysychají tak rychle. Rostliny však budou vyžadovat vodu do doby, dokud půda úplněne zamrzne. Zatímco v létě je třeba zalévat denně, po ochlazení zalévejte pouze tehdy, když je půda na dotek suchá. Stejně postupujte i v případě květináčových chryzantém.

 

Příliš brzký řez rostlin

Na podzim odřízněte hlavy zahradních květin, ale zbytek rostliny nechte co nejdéle v klidu. Chryzantémy využívají své listy k přeměně slunečního světla na energii pro tvorbu kořenů. S dalším řezem počkejte až do následujícího jara nebo do doby, než stonky odumřou až úplně k zemi. Poté stonky seřízněte asi centimetr nad zemí, než zaznamenáte nový růst.

 

Příliš pozdní zaštipování květin (nebo vůbec žádné)

Pokud nebudete zaštipovat rostoucí špičky zahradních květin, budou sice kvést, ale rostliny budou mít dlouhé stonky a méně květů. Zaštipování za účelem odstranění květních pupenů pomáhá rostlině se větvit a nabrat novou sílu na produkci nových poupat. Se zaštipováním můžete skončit na začátku července, nejpozději však v polovině července, a nechte poupata volně tvořit i květy.

 

Zanedbáváte správné odvodnění

Chryzantémám se nebude dařit v půdě, která špatně odvádí vodu a zůstává příliš podmáčená. To platí zejména v oblastech s chladnou zimou. Pokud máte na zahradě těžkou jílovitou nebo zhutnělou půdu, přimíchejte do ní kvalitní zahradní zeminu nebo kompost, abyste ji zkypřili a zlepšili odvodnění místa pro výsadbu.

 

Nakonec mějte na paměti, že podzimní chryzantémy, které se prodávají v zahradních centrech dnes nejsou stejné druhy rostlin, jaké se prodávaly před 20 lety. Ačkoli jsou zahradní chryzantémy považovány za mrazuvzdorné a uznávaní šlechtitelé vyvinuli podzimní chryzantémy s velkými nápaditým květy, výsledkem jsou rostliny, které nemusí být tolik odolné vůči chladu jak jsme byli zvyklí u chryzantém v minulosti. Pokud se tedy vaše podzimně vysazené chryzantémy už od pohledu nevyznačují jako pravé trvalky, chovejte se k nim jako k letničkám. Až se budete chystat na podzimní výzdobu, nahraďte je krásnými čerstvými rostlinami a užívejte si jejich barevných květů po celou sezónu.

 

Doufáme, že vám naše rady a tipy pomůžou ve správném pěstování chryzantém a díky tomu si jejich krásu a barevnou paletu budete moci užívat ještě déle než doposud. Stačí pouze mít na paměti při pěstování naše tipy a rady a vaše zahradní chryzantémy budou jako v bavlnce. Chryzantémy jsou rostliny, které je dobré hýčkat, patří mezi jedny z mála rostlin, které jsou schopny zvládat poměrně chladné podnebí a náročnější podmínky.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

RONY

RONY

ZITA

ZITA

TINSY

TINSY

SUNNYS

SUNNYS

ŽANETA

ŽANETA

ZOE

ZOE

VENDY

VENDY

ZARA

ZARA

VIOLETA

VIOLETA

VINSI

VINSI

VINI

VINI

TRUDY

TRUDY

TONI

TONI

TINA

TINA

RISA

RISA

JULIANA

JULIANA

IRINA

IRINA

ILIANA

ILIANA

ADRIANA

ADRIANA

AGATA

AGATA

AGNES

AGNES

ALEXIS

ALEXIS
oblíbené

DARLA

DARLA

DOLORES

DOLORES

DOMINIKA

DOMINIKA

BARBARA

BARBARA

CLOE

CLOE

CINDY

CINDY

ELOIS

ELOIS

LEONA

LEONA

NIKOLETA

NIKOLETA

MONIKA

MONIKA

KLAUDIE

KLAUDIE

BIBIANA

BIBIANA

ESTERKA

ESTERKA

KRISTINA

KRISTINA

MAGDALENA

MAGDALENA

VINSY

VINSY

SET ŽANETA

SET ŽANETA

KVĚTINOVÝ VESELÝ KOŠ

KVĚTINOVÝ VESELÝ KOŠ

KVĚTINOVÝ KOŠ BÍLÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ BÍLÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽOVÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽOVÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ BAREVNÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ BAREVNÝ

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé