Rozdíly mezi odrůdami svátečních kaktusů

Jaké jsou odrůdy schlumberger

V období zimních svátků je k dispozici spousta svátečních rostlin, které se objevují právě v toto období. Nejčastěji se můžete se setkat s oblíbenými vánočními hvězdami, amarylkami, symbolickým jmelím. A samozřejmě také s nádhernými svátečními kaktusy. Bez ohledu na konkrétní přezdívku nebo název, možná budete překvapeni, že ne všechno je jeden vánoční kaktus, ale že i mezi těmito rostlinami existují skutečné rozdíly, o kterých jste možná dodnes neměli ani tušení. Jsou vánoční kaktusy a tajemný název Schlumbergera truncata nebo Schlumbergera bridgesii skutečně to stejné? Prozradíme vám, že patří do stejného rodu, ale jsou to dva zcela různé druhy. A abychom neopomenuli ještě jeden, významný sváteční kaktus, kterým je taktéž oblíbený velikonoční kaktus, i ten je zase úplně jiný druh. Pojďte společně s námi v dnešním článku odhalit, jak rozpoznat vánoční kaktus, rozdíl mezi Schlumbergerou truncata a bridgesi, velikonočním kaktusem a zjistit jejich mírně odlišné potřeby pro správnou péči. 

 

Schlumbergera truncata nebo Schlumbergera bridgesii?

Podzim a zima přinášejí do obchodů a květinářství doslova zásoby vánočních kaktusů, ale i velikonočních kaktusů. I když všechny obvykle kvetou v chladnějším období, nenechte se zmást, nejedná se o stejné kaktusy! Pokud se tedy ptáte jaký kaktus jste si ve skutečnosti vlastně domů pořídili, doufáme, že vám na ni dneska pomůžeme odpovědět na vaši otázku. Narozdíl od dvou velmi podobných, s oblibou nazývaných vánočních kaktusů, patří do svátečních kaktusů také kaktus velikonoční, který se však od těchto 2 druhů zcela liší.

 

Najít rozdíl mezi těmito 3 druhy je poměrně jednoduché, díky několika základním věcem. Jak vánoční kaktus, tak kaktus, kterému se v západních zemích říká kaktus díkůvzdání patří do rodu Schlumbergera. Oba patří mezi kaktusy ke svému kvetení potřebují dlouhé období chladných teplot a tmy. Obě tyto rostliny potřebují 6 týdnů a alespoň 12 hodin denně v chladných a tmavých podmínkách, než se budete moci radovat z jejich poupat.

 

Jsou Schlumbergera truncata a Schlumbergera bridgesii stejné?

Každý z nich je v samostatném druhovém označení a mají odlišnou strukturu listů.  Schlumbergera truncata neboli kaktus díkůvzdání má drápovité okraje listů a někdy se mu říká krabí kaktus. Schlumbergera bridgesii, vánoční kaktus, má zubaté okraje, které ale nejsou tak špičaté. Kromě rozdílů mezi listy svátečních kaktusů mají oba trubkovité, jasně zbarvené květy, které na nich ve výsledku vlastně milujeme úplně nejvíc!

 

Jak snadno rozeznat kaktusy vánoční, díkůvzdání a velikonoční

Všechny tři se obecně označují jako zygocactus. Ve skutečnosti se nejedná o rod, ale o souhrnný termín pro sváteční kaktusy. Vánoční kaktus a kaktus díkůvzdání mají společný rod, zatímco velikonoční kaktus patří do rodu rhipsalidopsis nebo hatiora. Někdy se také přidává do stejného rodu s druhovým jménem russelliana. Botanická jména se neustále mění, protože genové studie je přesouvají z jednoho rodu do druhého. Existuje asi 300 hybridních odrůd těchto kaktusů, což vede k ještě většímu počtu druhových jmen. Žádný z nich není pravý kaktus, jedná se o sukulenty, které přirozeně rostou v jihoamerických džunglích.

 

Rozdíly mezi svátečními kaktusy

Jak jsme již zmínili, kaktusy Schlumbergera truncata a Schlumbergera bridgesii mají odlišné listy, ale stejné květy. Velikonoční kaktusy však mají hladší okraje listů bez zářezů a k tvorbě květů potřebují mnohem delší temné a chladné období. Rostliny velikonočních kaktusů mají ploché květy ve tvaru hvězdy, které lze snadno odlišit od podlouhlých květů ostatních svátečních kaktusů. Květy kaktusů Schlumbergera bridgesii jsou naopak převislé s purpurově hnědými prašníky přičemž květy kaktusů Schlumbergera truncata vyrůstají vodorovně ke stonkům a pyšní se krásnými žluté prašníky. Všechny 3 rostliny najdete v různých barvách, i když nejčastější a nejoblíbenější jsou právě sváteční červená až fuchsiová. Najdete je ale také v bílé, oranžové a žluté barvě. Bez ohledu na své označení se sváteční kaktusy pěstují poměrně snadno a kvetou každoročně za předpokladu, že mají své období nízké teploty a slabého světla.

 

Tak co, pořídíte si i letošní vánoce vánoční kaktus, který dokáže dokonale vyzdobit váš interiér, přinést trochu exotického nádechu do vašeho domova a s tím společně i trochu tepla. Pokud hledáte sváteční rostlinu, která dokonale rozzáří svými květy váš interiér, bude vánoční kaktus ideální volbou.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KVĚTINOVÝ VESELÝ KOŠ

KVĚTINOVÝ VESELÝ KOŠ

KVĚTINOVÝ KOŠ BÍLÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ BÍLÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽOVÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽOVÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ BAREVNÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ BAREVNÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ VINSY

KVĚTINOVÝ KOŠ VINSY

KVĚTINOVÝ KOŠ HANDI

KVĚTINOVÝ KOŠ HANDI

KVĚTINOVÝ KOŠ TAMA

KVĚTINOVÝ KOŠ TAMA

KVĚTINOVÝ KOŠ FREZI

KVĚTINOVÝ KOŠ FREZI

KVĚTINOVÝ KOŠ SUNNYS

KVĚTINOVÝ KOŠ SUNNYS

KVĚTINOVÝ KOŠ ORANGINAS

KVĚTINOVÝ KOŠ ORANGINAS

KVĚTINOVÝ KOŠ DAFNE

KVĚTINOVÝ KOŠ DAFNE

KVĚTINOVÝ KOŠ SIDI

KVĚTINOVÝ KOŠ SIDI

KVĚTINOVÝ KOŠ BESTE

KVĚTINOVÝ KOŠ BESTE

KVĚTINOVÝ KOŠ QUEEN

KVĚTINOVÝ KOŠ QUEEN

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽE A SLUNEČNICE

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽE A SLUNEČNICE

KVĚTINOVÝ KOŠ BABY

KVĚTINOVÝ KOŠ BABY

KVĚTINOVÝ KOŠ AMALIA

KVĚTINOVÝ KOŠ AMALIA

KVĚTINOVÝ KOŠ CARMEN

KVĚTINOVÝ KOŠ CARMEN

KVĚTINOVÝ KOŠ GOGI

KVĚTINOVÝ KOŠ GOGI

KVĚTINOVÝ KOŠ TEA

KVĚTINOVÝ KOŠ TEA

KVĚTINOVÝ KOŠ MOLLY

KVĚTINOVÝ KOŠ MOLLY

KVĚTINOVÝ KOŠ NATALI

KVĚTINOVÝ KOŠ NATALI

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé