Pěstování vánočního kaktusu

Zajímavosti a fakta o vánočním kaktusu

Vánoční kaktus patří mezi opravdu krásné a zejména zajímavé rostliny, které kvetou právě přes sváteční období Vánoc. Je typický svými stejně dlouhými listy, které mají tvar slzy. Ovšem to není všechno, mnohem zajímavější jsou rozhodně barevné květy v různých barvách, které dělají celou rostlinu zajímavější. Mezi nejoblíbenější barvy patří zejména růžová, žlutá a fialová. Co se týká svátečních barev, mezi nejpopulárnější patří hlavně bílá a červená, které krásně doladí vaše vánoční aranžmá. Kromě krásných květů jsou rostliny oblíbené zejména pro svůj jedinečný vzhled. Každý z listů může dorůst až do výšky 8 centimetrů. V dnešním článku si prozradíme hlavně jakou péči těmto zajímavým rostlinám poskytnout, aby vám vydržely a krásně kvetly snad co nejdéle. Pokud jste majitelem vánočního kaktusu, nebo si jeden plánujete tuto sezónu pořídit, bude článek přesně pro vás!

 

Ideální půda

Vašemu vánočnímu kaktusu se bude nejlépe dařit v půdě s dostatečným množstvím živin a humusu. Zároveň by půda měla být také dobře odvodněná, aby rostlina dlouho nestála ve stojaté vodě, to by ji naopak mohlo ublížit. I když kaktusy potřebují pravidelné zalévání, neměla by jejich půda zůstat promočená příliš dlouho, jelikož by mohlo dojít k hnilobě kořenů.

 

Teplota

Přestože je vánoční kaktus původem z Brazílie, konkrétně tedy z brazilského deštného pralesa, je dobré se ujistit, že rostlina nebude vystavena teplotě pod 18 stupňů celsia. Vánoční kaktusy potřebují vyšší stabilnější teplotu, která neklesne pod jejich minimální hranici.

 

Zalévání

Jak jsme již zmínili v úvodu, vánoční kaktus bez vody opravdu nevydrží příliš dlouho. Během jeho období květu byste měli udržovat půdu vlhkou, ale ne příliš provodněnou. Jakmile si rostlina vezme všechnu potřebnou vodu pro život z půdy a hydratuje se, to poznáte hlavně podle vysušené půdy. V moment kdy je půda opět suchá, můžete kaktus zase trochu zalít.

 

Světlo

Při představě deštného tropického lesa asi budete souhlasit, že tropické rostliny si na přímém světle opravdu moc nepotrpí. Proto pro váš vánoční kaktus bude nejlepší, jakmile se mu dodá spíše mírné až minimální sluneční světlo, než přímé. Tropické rostliny jsou zvyklé na filtrované světlo, které se k nim dostává přes vysoké tropické stromy a liány, proto se snažte vašemu kaktusu dopřát právě filtrované světlo, které mu bude vyhovovat úplně nejvíce.

 

Hnojivo

Jakmile se u vánočního kaktusu objeví první pupeny, právě v tento moment nastává ten správný čas, kdy můžete rostlinu hnojit hnojivem s vysokým obsahem draslíku. Hnojícího zvyku byste se měli držet alespoň po dobu dvou týdnů, během vegetačního období, aby jste zajistili, že rostlina bude produkovat nádherné, barevné květy.

 

Přesazování

Jak často přesazovat váš vánoční kaktus? Ideální dostatečná doba, která se často uvádí je jednou ročně. S přesazováním je důležité počkat na dobu, až rostlina přestane kvést. Rostlina pro přesazování potřebuje být v klidové fázi, nikoli ve fázi květu. Jedině tak zabráníte šoku.

 

To by bylo pro dnešek několik základních tipů, kterých je dobré se držet, pokud chcete aby váš vánoční kaktus prosperoval a vydržel vám co nejdéle. Správná péče o rostliny dokáže zázraky a možná budete až překvapeni jak dlouho s vámi rostliny můžou vydržet, pokud jim poskytnete dobrou a kvalitní péči. Vánoční kaktus je tedy ideální sváteční dekorací, která by neměla chybět ve vaší vánoční výzdobě! Dejte mu tuto sezónu šanci a nezapomeňte, při správné péči si jeho krásu můžete užívat ještě mnohem déle, než pouze o Vánocích!

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ + RAFFAELLO

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ + RAFFAELLO
ks ? 0 Kč

ČERVENÉ + ŽLUTÉ RŮŽE + RAFFAELLO

ČERVENÉ + ŽLUTÉ RŮŽE + RAFFAELLO
Růže
ks ? 0 Kč

DAFNE + RAFFAELLO

DAFNE + RAFFAELLO

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ + PLYŠÁK

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ + PLYŠÁK
ks ? 0 Kč

ČERVENÉ + ŽLUTÉ RŮŽE + PLYŠÁK

ČERVENÉ + ŽLUTÉ RŮŽE + PLYŠÁK
Růže
ks ? 0 Kč

DAFNE + PLYŠÁK

DAFNE + PLYŠÁK

ČERVENÉ + ŽLUTÉ RŮŽE + SEKT

ČERVENÉ + ŽLUTÉ RŮŽE + SEKT
ks ? 0 Kč

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ + SEKT

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ + SEKT
ks ? 0 Kč

KYTICE DAFNE + SEKT

KYTICE DAFNE + SEKT

ČERVENÉ + ŽLUTÉ RŮŽE + MERCI

ČERVENÉ + ŽLUTÉ RŮŽE + MERCI
Růže
ks ? 0 Kč

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ + MERCI

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ + MERCI
ks ? 0 Kč

DAFNE + MERCI

DAFNE + MERCI

PERL + MERCI

PERL + MERCI

PERL + PLYŠÁK

PERL + PLYŠÁK

PERL + RAFFAELLO

PERL + RAFFAELLO

PERL + SEKT

PERL + SEKT

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé