Narozeninová květina pro měsíc duben

Sedmikrásky, narozeninové květy pro měsíc duben

Doba kdy se kalendář přetočí na měsíc duben je často jaro na většině území země již v plném proudu! Na záhoncích se začínají objevovat první barevné květy, které nám připomínají, že teplo a slunečné dny jsou doslova za rohem. V toto krásné období nemůže být narozeninová květina pro měsíc duben jiná, než veselá, barevná, ale přitom jednoduchá. Kopretiny a sedmikrásky jsou symbolem dětské nevinnosti, radosti a krásy v jednoduchosti, právě díky těmto symbolům jsou skvělou volbou do jarních kytic, nebo jako vhodná volba pro váš jarní záhon.

 

 

Mnoho z nás má sedmikrásky spojené pouze s drobnými květy, které se spolu s jarem začínají objevovat na trávnících téměř všude. U vás na dvoře, v parku nebo lese. Ovšem sedmikrásky zastupují celý rod, ne pouze jeden konkrétní květ. Sedmikrásky jsou blízkými sourozenci slunečnic a mezi tři nejoblíbenější odrůdy patří sedmikráska Shasta, sedmikráska africká a sedmikráska gerbera. Sedmikrásky Shastas mají zasněžené bílé lístky s jasně žlutými středy a fungují naprosto skvěle jako řezané květy. Africké sedmikrásky naopak rostou výrazně blíže k zemi a mají bílé, oranžové, žluté nebo meruňkové květy.

Gerbera sedmikrásky, známé spíše pod jednodušším jménem gerbery jsou jedny z nejznámějších a nejoblíbenějších druhů z rodu sedmikrásek. Jejich velké květy můžeme najít v široké škále jasných barev včetně růžové, bílé, žluté, oranžové, krémové, červené nebo fialové. Střed květů může mít téměř jakoukoliv barvu.

Sedmikrásky a jejich historie

Sedmikráska Gerbera byla objevena v roce 1884 poblíž města Barberton v Jižní Africe. Její objevitel byl skot Robert Jameson, který byl součástí šlechtitelského programu, který začal v Anglii v roce 1890. Tyto programy zdokonalovaly kvalitu a barvu květů, proto se staly oblíbenými nejen mezi samotnými floristy a zahradníky, ale zejména také mezi obyčejnými lidmi, kteří rádi darovali krásné řezané květy. Gerbera proto i dnes patří stále mezi jedny z nejoblíbenějších řezaných květin, které lidé darují. Patří do tzv. top pětky oblíbených květin mezi kterými nesmí chybět nesmrtelná růže, karafiát, chryzantéma nebo další jarní oblíbenec, tulipán. Název sedmikráska, v anglickém jazyce daisy je volným překladem “denního oka”. Souvisí to s chováním květu sedmikrásky, který se s východem slunce otevírá světu a naopak se západem slunce se uzavírá. Funguje téměř jako lidské oko, které přes den vnímá krásy světa a v noci uléhá k odpočinku.

 

Barvy a symbolika

Jemným sedmikráskám, gerberám nebo kopretinám je přiřazeno mnoho významů. Od nevinnosti, jednoduchosti, radosti až po štěstí a nové začátky. Ve Viktoriánských dobách byly taktéž symbolem věrnosti a důvěry. Římská mytologie sebou nese také příběh o víle jménem Belides, která se proměnila v sedmikrásku, aby unikla nechtěné pozornosti jednoho z významných bohů. Právě díky tomuto příběhu sedmikrásky získaly význam skromnosti a nevinnosti.

 

Zábavná fakta a zajímavosti o sedmikráskách

Na sedmikrásky můžete narazit už ve středověkých obrazech, kde jsou oblíbenou součástí umění z přírody. Nejčastěji je naleznete vyobrazeny na loukách, které byly oblíbenou inspirací středověkých malířů.

Předpokládá se, že sedmikrásky jsou staré více než 4000 let!

Vlásenky, tedy sponky do vlasů zdobené sedmikráskami byly nalezeny při vykopávkách minojského paláce na ostrově Kréta. Řecké ženy tedy už dávno znaly kouzlo sedmikrásek.

Egyptská keramika byla taktéž zdobena vzorem sedmikrásek, jejich působení tedy zasahuje až do antických časů Egypta.

Někteří lidé věří, že sedmikrásky odpuzují bouře a blesky, proto jejich pěstování má také vyšší význam, než jen ten estetický.

Sedmikrásky jsou v anglicky mluvících zemí známé pod názvem modřinka. Jejich rozdrcené květy pomáhají zklidnit pohmožděnou nebo popraskanou pokožku. Historicky byly velkou úlevou.

Listy sedmikrásky lze jíst a je možné z nich udělat také opravdu chutný salát. Nebojte se ozdobit salát také samotnými květy sedmikrásky. Zapůsobí totiž nejen esteticky, ale také chuťově.

 

Pokud máte kolem sebe někoho, kdo slaví své narozeniny v měsíci dubnu, neváhejte a věnujte jim kytici krásných, svěžích kopretin, sedmikrásek nebo gerber. No, a pokud se nemůžete rozhodnout který druh zvolit, můžete je také libovolně kombinovat, fantazii se v květinovém světě opravdu meze nekladou.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

TINSY

TINSY

ZARA

ZARA

RISA

RISA

AGATA

AGATA

DOMINIKA

DOMINIKA

ESTERKA

ESTERKA

HANNAH

HANNAH

SET TINSY

SET TINSY

SMUTEČNÍ KYTICE 5

SMUTEČNÍ KYTICE 5

SMUTEČNÍ KYTICE 7

SMUTEČNÍ KYTICE 7

BONDY

BONDY
Neprodejné

SMUTEČNÍ KYTICE 11

SMUTEČNÍ KYTICE 11

SMUTEČNÍ KYTICE 12

SMUTEČNÍ KYTICE 12

GERBERY

GERBERY

RINDA

RINDA

SMUTEČNÍ KYTICE 18

SMUTEČNÍ KYTICE 18

SMUTEČNÍ KYTICE 20

SMUTEČNÍ KYTICE 20

ALEXA

ALEXA

KENDYS

KENDYS

KATRIN

KATRIN

HERMIONA

HERMIONA

SET KATRIN

SET KATRIN

SET ALEXA

SET ALEXA
Neprodejné

SET HERMIONA

SET HERMIONA

ORANGE

ORANGE

FRÍDA

FRÍDA

PERL

PERL

DOLY

DOLY

GERBERA

GERBERA

KOLORINA

KOLORINA

KRASOMILA

KRASOMILA

SIDI

SIDI

ORANGINAS

ORANGINAS

ELZA

ELZA

SMUTEČNÍ KYTICE 25

SMUTEČNÍ KYTICE 25

LEJLA

LEJLA

LISA

LISA

ANETA

ANETA

BELA

BELA

CAROLINE

CAROLINE

JOLANA

JOLANA

POHŘEBNÍ VĚNEC 9

POHŘEBNÍ VĚNEC 9

POHŘEBNÍ VĚNEC 10

POHŘEBNÍ VĚNEC 10

POHŘEBNÍ VĚNEC 12

POHŘEBNÍ VĚNEC 12

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé