Milované fíky: Ovoce nebo květiny?

Zajímavosti o fících

Nastává oblíbené období fíků, které oznamují pomalý odchod léta. Fíky pravděpodobně známe všichni a už jste je v nějaké formě ochutnali. Mimo čerstvou formu se s nimi v našich končinách nejčastěji setkáte v podobě sušené nebo kandované. Fíky patří mezi měkké hruškovité plody se sladkou vůní i chutí, patří do rodiny morušovníků a při jejich konzumaci nabízejí také řadu zdravotních výhod. Dobře vyzrálé fíky patří mezi sladkou, lahodnou pochoutku, která dokonale uspokojí vaše chutě na sladké. V dnešním článku vám také odhalíme šokující fakta spojená s fíky. Tak jste připraveni se dozvědět něco více?

 

Seznamte se s fíkovníkem!

Fíkovník patří ve skutečnosti mezi nejodolnější subtropické rostliny. Jedná se o rychle rostoucí keř až strom, který patří do čeledi morušníkovitých. Jeho původ je s největší pravděpodobností z přední Asie, kde se pěstuje dodnes. Ovšem nejen tam! Je oblíbenou plodinou k pěstování také v oblasti západního Středozemí až po severovýchodní Indii a Čínu. Fíkovníky můžete najít také ale v Austrálii.

Fíkovník je jednou z nejstarších kulturních rostlin. První zmínky o jeho pěstování pocházejí z doby před 5000 lety. Jeho dřevo je sice měkké, ale velmi trvanlivé, proto se často používá v truhlářství.

 

Ovoce nebo květina?

Mezi první šokující odhalení patří fakt, že fíky jsou ve skutečnosti květiny. Ano slyšíte správně. Fíky nejsou ovocem, ale spíše obrácenými květinami. Na rozdíl od tradičního způsobu kvetení u jabloní nebo například broskví se květiny z fíkovníku nacházejí v hruškovitém květu, který se nakonec promění v ovoce – tedy ve fík, jak ho známe.

 

Proces opylování

Proces opylování je možná ještě zajímavější než samotné zjištění, že fík není ovoce, ale květina. Vzhledem k tomu, že fíkové květiny nekvetou tak, aby se mohly za účelem šíření pylu spolehnout na včely nebo vítr, musí se místo toho spolehnout na vosy fíkové. Ženské fíkové vosy vstupují do mužských fíků, kdy se jejich žihadlo zabodne a jejich křídla se v tento moment odlomí, a proto nemůžou odletět zpátky. Nicméně samice vosy snáší nová vajíčka, na které se spoléhají. Vosí samice se proto spáří s nově vylíhnutými vosami a pomocí nich, se dostanou ven. Samice tak mohou opustit fík a vzít s sebou i pyl. Pokud však samice vstoupí do samičího fíku, zemře uvnitř, jelikož zde není prostor na reprodukci – mužské fíky jsou tvarovány tak, že může dojít k potřebné reprodukci, aby se vosa mohla dostat ven, proto je důležité, aby samice od vos vstupovaly do mužských fíků.

 

Možná vás tedy zajímá, zda jíme fíkové vosy, nebo ne? Mohlo by se zdát, že v některých případech ano, nicméně fíky používají enzym ficin k přeměně vosy na bílkovinu, takže se nemusíte bát, že byste společně s fíky konzumovali také vosy. Navíc většina komerčně pěstovaných fíků ve skutečnosti nevyžaduje žádné opylování, proto se nemusíte bát, že by na vás někdy ve fíku čekalo překvápko v podobě vosy. V dnešní době už většina odrůd nepotřebuje opylování, díky čemuž jsou mnohem snadnější také pro domácí pěstování.

 

Nezaměnitelné benefity fíků

Fíky obsahují spoustu vlákniny, která nám pomáhá udržovat zdravé trávení a cítit se tak přirozeně dobře. Jsou navíc plné vitamínů a minerálů jako je například draslík, vitamín K, vitamín A, železo, vápník a hořčík. Čerstvé fíky jsou vhodné také do redukčních jídelníčků, jelikož mají jako ovoce relativně málo kalorií a tuku. Díky jejich opravdu sladké chuti vám tak mohou posloužit jako dezert. Často se zařazují do redukčních jídelníčků díky jejich opravdu sladké chuti, ale zároveň vysokém obsahu vlákniny v plodech.

Fíky v čerstvém stavu obsahují až 80 procent vody.  Nejen díky jejich sladké chuti, která je způsobena vysokým obsahem fruktózy, ale také vysokému obsahu vody a sacharidů jsou vhodné pro sportovce, kteří trpí únavou.  Fíky jak čerstvé, tak i sušené jsou skvělé jako rychlý a zdravý zdroj energie.

Můžete z nic připravit lahodné marmelády, vína a likéry. Oblíbené jsou ale také v kombinaci se slanými pochutinami jako jsou například sýry nebo kvalitní šunky. Pokud jste skutečnými gurmány, výborné jsou také plněné ořechovou pastou.

Díky draslíku a látkám, které jsou izolované ve fíkových listem jsou fíky ideální prevencí proti kardiovaskulárním a nádorovým onemocněním.

Vysoký obsah pektinu vám naopak pomůže snížit obsah cholesterolu v krvi.

 

Co vy a fíky? Milujete jejich sladkou chuť, nebo dáváte raději přednost jinému ovoci. nebo snad rostlině? Ať už fíky milujete nebo ne, doufáme že si společně s dnešním článkem odnesete nové informace a zajímavosti, o kterých jste doposud nevěděli.

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé