Kdy potřebuje rostlina více světla

Hlavní znaky, kdy vám rostlina říká, že potřebuje více světla

Všechny rostliny vyžadují světlo pro fotosyntézu a světlo je stejně jako pro nás všechny hlavním zdrojem energie. Pokud rostlině světlo chybí a má ho nedostatek, velmi rychle vám to dá najevo a vy brzy začnete pozorovat jasné změny na vzhledu rostliny. A i když se váš domov na první pohled zdá jako dostatečně prosluněný, vaše rostliny možná touží po větším slunečním světlu. V dnešním článku si představíme hned několik jasných indikátorů, které by vám měli napovědět k tomu, že vaše rostlina potřebuje přesunout na místo s vyšší koncentrací světla. A jaké to jsou? Pojďme se na ně společně podívat.

Vaše rostlina neroste, nebo roste opravdu pomalu

Nedostatek slunečního světla dokáže zpomalit růst rostliny. Pokud má vaše rostlina dlouhodobě pomalý růst, nemusí být nedostatek světla na první pohled tak znatelný. Ovšem i zde existují jasné indikátory mezi které patří zejména listy, které se nachází příliš daleko od sebe, nebo nepřirozeně dlouhé a hubené stonky, které jsou jasným důsledkem dlouhodobého nedostatku světla.

 

Vaše rostlina změní svůj přirozený sklon

Můžete dokonce zaznamenat, že vaše rostlina mění svůj přirozený sklon. A jak to poznáte? Velmi jednoduše. Stačí si povšimnout, že se vaše rostliny začínají naklánět směrem k oknu, dveřím nebo celkově k místům a s jasnějším světlem. To je jasná známka toho, že vaše rostlina vyžaduje více světla. Zkuste vždy, když jdete zalévat vaše pokojové rostliny, natočit jejich stonky a květy tak, aby dosahovaly paprsků slunečního světla.

 

Vaše rostlina má výrazně menší listy

Pokud máte rostlinu již delší dobu a zaznamenáte, že její listy jsou výrazněji menší, než bývaly, měl by to být jasný signál, že vaše rostlina potřebuje více světla. Další možností je také nadměrné opadávání listů, které může být způsobeno taktéž nedostatkem slunce. Tento problém trápí hlavně starší rostliny.

 

Hnědnutí listů a suché konce

Pokud si všimnete, že vaše rostlina má výrazně světlejší listy než měla, nebo dokonce její konce listů jsou suché a místo zelené barvy mají barvu hnědou, nedostává se jim dostatečné množství slunečního záření. Kvůli nedostatku světla nemohou produkovat chlorofyl, pigment, díky kterému jsou listy zelené a právě při jeho nedostatku nejsou schopny produkovat listy plné, zelené barvy.

 

Vaše rostlina neprodukuje květy, nebo velmi málo

Pokud nepozorujete ani jeden v předešlých znaků ale přesto se vám zdá, že vaše rostliny během období květenství nevykvetou, nebo jejich květy kvetou velmi zřídka, pravděpodobně mají nedostatek světla. Zkuste jim alespoň na chvíli dopřát místo s vyšší koncentrací světla a třeba se jako zázrakem rozkvetou!

 

Půda je neustále vlhká

Při nedostatku světla rostlina nenasává tolik vody, což vede k tomu, že její půda zůstane vlhká mnohem déle, než normálně. Pokud ji přemístíte na slunnější místo, ihned zaregistrujete rozdíl, že půda mnohem rychleji vysychá.

 

Rostliny s pestrými květy nebo listy ztrácí svoji barvu

Pokud si všimnete že vaše pestrovarevné rostliny se zajímavými květy nebo listy plných barev, ztrácí svou zářivou barvu, nebo se její listy vrací k původní a přirozené zelené barvě, znamená to jediné, rostlina potřebuje více světla.

 

Ať už zaregistrujete jakýkoliv výše zmíněný znak, znamená to, že vaše rostlina opravdu potřebuje více světla. Proto neváhejte ani minutu a najděte vašim rostlinám ideálnější místo s vyšší koncentrací světla, kde se jim bude mnohem více dařit, jedině tak si můžete užívat zdravých a krásných květin. Pokud by samotný přesun nepomohl, je důležité začít hledat příčinu i jinde.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé