Jak usušit a uchovat hortenzie

Vše o sušení hortenzií

Květy hortenzie jsou velké, nápadité květy, na které můžete narazit hned v několika barevných kombinacích od jemné modré barvy, přes vášnivou červenou, purpurovou až po jemné a bílé nebo světle zelené květy. Pokud pěstujete hortenzie a rádi byste si jejich krásu užívali co nejdéle, možná vás bude zajímat způsob, jak si jejich krásu uchovat ještě dlouho po jejich odkvětu. Jednoznačnou a ne úplně překvapivou odpovědí je sušením. V dnešním článku vám odhalíme, jak snadné je tyto květiny usušit. Hortenzie nepotřebují žádné speciální procedury během sušení a délka schnutí se pohybuje kolem 2 týdnů, kdy vám vydrží v krásném, sušeném stavu až po dobu jednoho roku. Hortenzie navíc můžete sušit hned několika způsoby, my vám dnes představíme ty nejlepší!

 

 

Kdy sušit hortenzie?

Ideální doba pro řezání květů hortenzie na usušení je na konci jejich vegetačního období, což je doba mezi srpnem až říjnem. V tuto dobu okvětní lístky začínají měnit svoji barvu a vytvářejí tak dokonalý papírový nádech. Drobnější květy hortenzie se teprve v tuto dobu začínají otevírat. Pokud zde žádné drobné květy nevidíte, nevadí, můžete se spolehnout na měnící se barvu hortenzií. Mějte však na paměti, že může být velmi obtížné posoudit konkrétní barvy a jejich nastávající změnu. Složitější je to zejména u jemnějších odstínů, například u odrůdy „Annabelle“,  která je typická mírným přechodem z bílé barvy do světle zelené.

 

Největší výzvou při sušení hortenzií je odhadnout správný čas na řezání květů. Pokud stonky odstřihnete ve vrcholném rozkvětu, budou v sobě rostliny mít příliš mnoho vlhkosti a neuschnou tak dostatečně rychle, aby si zároveň zachovali svoji krásu. Pokud je ale naopak odříznete příliš pozdě, tak vám květy naopak zhnědnou. V závislosti na konkrétní době, může být stále téměř nemožné najít ideální květiny, které jsou připraveny k řezání a pravděpodobně nikdy nenajdete květ, který by na sobě neměl alespoň jednu hnědou skvrnu. Navíc vždy můžete odstranit jednotlivé květy, které na sobě mají například výrazné hnědé skvrny.

 

Co budete potřebovat k sušení?

·         Ostré nůžky

·         Vázu s vodou

·         Květy hortenzie

 

Může to znít zvláštně sušit květiny pomocí vody, ovšem pokud dopřejete vaší hortenzii pomalé vysychání, udrží si díky tomu svoji barvu i tvar. Navíc stonky díky pomalému sušení zůstanou pevnější.

Hortenzie stříhejte vždy pod úhlem a snažte se držet podobných délek květů. Stonky můžete ponechat dlouhé cca 15 centimetrů, ujistěte se však, že jste ze stonků odstranili všechny listy.

Umístěte řezané květiny do vázy s vodou, která je naplněna zhruba do poloviny svého objemu. Vázu následně umístěte na chladnější místo, kde však dopadá přímé sluneční světlo. Zároveň si dejte pozor na to, kolik stonků umístíte do jedné vázy. Je důležité nechat hortenziím dostatek prostoru a nechat ji dýchat.

Následně nechejte všechnu vodu úplně odpařit. Tento proces běžně trvá dva nebo tři týdny. Na konci tohoto procesu, by měly vaše hortenzie být suché na dotek a stonky by měly být velmi křehké. V tuto dobu jsou hortenzie připraveny k dalšímu použití.

 

Kde využít sušené hortenzie?

Existuje mnoho dekorativních způsobů, kde můžete využít sušené hortenzie. Jsou krásné jen tak samy o sobě, když je vystavíte ve váze, nebo je můžete přidat do sezónních věnců nebo jimi vyzdobit bedýnky spolu s dalšími sušenými květy. Sušené hortenzie vypadají nádherně také ve svatebních aranžmá.

 

Další metody pro sušení hortenzií

Existuje několik dalších způsobů, jak můžete usušit vaše hortenzie. Můžete je například usušit volně na vzduchu pomocí zavěšení jednotlivých stonků vzhůru nohama. Budete potřebovat pouze chladné a suché místo. Hortenzie sušené zavěšením do prostoru bývají o něco křehčí než druhá varianta při sušení pomocí vody. Ovšem i takto sušené hortenzie jsou krásné a reprezentativní.

 

Další možností je nechat květiny uschnout volně na rostlině, pokud vám nebudou svou texturou připomínat papír. Pomocí této techniky však nedosáhnete nejživějších barev a ani samotné usušené rostliny nevydrží tak dlouho. Pokud ovšem pěstujete hortenzie v oblastech, kde často prší, může se stát, že vaše hortenzie budou více náchylné k hnědnutí. Proto je důležité vychytat moment, kdy ještě nezačaly hnědnout, ale naopak jsou dostatečně vykvetlé.

 

Ať už zvolíte jakoukoliv metodu, nezapomeňte každou sezónu zasadit nové hortenzie, ať jich máte dostatek po celý rok. Ať už čerstvé kytice hortenzií, nebo ty sušené, můžete si být jistí, že parádu ve váze vám udělají vždycky. Navíc si vystačíte s pár kousky, které vydají za celou kytici, což je u hortenzií ta největší z výhod.

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé