Jak uchovat vánoční hvězdu pro příští Vánoce

Aby vám vydržela poinsettie do dalších Vánoc

 

Když si pořídíte vánoční hvězdu, většinou ji považujete za jednoletou rostlinu, která vydrží kvést jen jednu sezónu a pak odumře. Vánoční hvězdy jsou však trvalky a pokud budete chtít, můžete si je nechat doslova několik let a ne pouze jedny Vánoce, jak jste byli možná doteď zvyklí. Stačí se o ně trochu starat a mít trochu zahradnických znalostí. V tomto článku se dozvíte, co dělat po skončení vánočních svátků a jak zařídit, aby vaše vánoční hvězda kvetla až do následujících Vánoc a jak je udržet při životě. Jsme zastánci názoru, že každá květina si zaslouží dlouhý život a stejně tak by to mělo platit i u vánoční hvězdy.

 

Obecně platí, že vánoční hvězdy mají rády světlo a slunce, vánoční hvězdu lze tak celoročně pěstovat v interiéru. Pokud jste květináč s vánoční hvězdou na zimu umístili na okenní parapet, je rozumné jej odtud v létě odstranit. Za okenními tabulemi se během letních měsíců hromadí nadměrné teplo, když přes ně do místnosti proniká plné sluneční světlo. Pokud byste tam vaši vánoční hvězdu nechali, došlo by k jejímu vysušení a prakticky by se uvařila, což by vám za cílem udržet si vánoční hvězdu do dalších Vánoc moc nepomohlo.

 

Vánoční hvězda bude léto nejradši trávit na zahradě, terase nebo na balkoně. Můžete ji pěstovat venku, v případě, kdy jste si zaručeně jistí, že nejnižší noční teplota nebude pod 10 °C. Bude se jí dařit v polostínu i na plném slunci. Pokud ji však umístíte na místo kde po většinu dne svítí slunce, musíte dbát na to, abyste ji dostatečně zalévali. Předtím, než ji přemístíte na místo, kde svítí slunce po většinu dne ji nechte aklimatizovat na místě s nefiltrovaným slunečním světlem. Alespoň týden ji držte na polostinném místě, aby si pomalu zvykala na sluneční svit. Pokud byste ji po měsících strávených uvnitř vystavili přirozenému slunečnímu světlu, mohla by se velmi rychle spálit.

 

Zatímco pro rostlinu není prudké venkovní slunce žádným problémem, pro rostlinu v květináči to problém být může. Pokud necháte vánoční hvězdu v květináči vystavenou polednímu slunci, zemina v květináči rychle vyschne, jednoduše proto, že se květináč rychle přehřívá. Výsledkem jsou vadnoucí listy a vysušený stonek. Na druhé straně musíte zajistit, aby dešťová voda mohla z květináče odtékat. Nenechávejte květináč v podmisce ani ho nestavte do louže, protože vánoční hvězdy opravdu nemají rády, když jsou jejich kořeny ponořené ve stojaté vodě. Zamokřené kořeny hnijí a způsobují opadávání listů.

 

Stejně jako každou jinou rostlinu, kterou si plánujete užívat déle než jen několik svátečních týdnů, budete muset přesadit do květináče, aby vám hezky rostla. Nejlepší půdou je zemina určená přímo pro rostliny v květináči v kombinaci s pískem, smíchané v poměru 2 části zeminy a 1 část písku. Můžete také použít komerčně prodávanou kaktusovou zeminu. Směs rašelinových vláken, ve které rostlinu největší pravděpodobností koupíte, se během několika měsíců znehodnotí a stane se neschopnou zadržovat vodu. Pokud hodláte vaši rostlinu udržet zdravou, musíte ji přesadit. Při výměně květináče se snažte setřást co nejvíce staré zeminy.

 

Zalévání rostliny, když je venku, se nijak neliší od toho, kolik vody jí poskytujete, když ji máte uvnitř. Pokud je půda vlhká, zkontrolujte jestli rostlina nestojí na vodě, která by se mohla držet v podtácku. Naopak když je vrchní vrstva půdy suchá, je na čase rostlinu zalit. Snažte se, aby obsah květináče zároveň nevyschl na kost. Rostliny v květináčích čas od času potřebují výživu, ale pouze v období jejich růstu. Výživu si můžete odpustit v období, když je rostlina uvnitř, během léta však rostlina potřebuje trochu povzbudit a je dobré do pravidelné péče zařadit právě výživu. Tekutou výživu pro rostliny přidávejte do vody jednou měsíčně v období od dubna do září.

 

To by byly nejzákladnější rady proto, aby vaše vánoční hvězda už nikdy nebyla považována pouze za sezónní květinu, ale naopak si užila svoji slávu déle než jednu sezónu. Pokud jste tedy odvážnější pěstitel, nebojte se a zkuste letošní Vánoce zabojovat tak, aby se vaše vánoční hvězda dožila i těch následujících.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

ZITA

ZITA

ŽANETA

ŽANETA

ZOE

ZOE

ZILI

ZILI

ZARA

ZARA

VIOLETA

VIOLETA

VINSI

VINSI

VINI

VINI

TONI

TONI

TEDIN

TEDIN

TANA

TANA

RORY

RORY

LARA

LARA

ILIANA

ILIANA

ADRIANA

ADRIANA

DAFNE

DAFNE

DARLA

DARLA

DOLORES

DOLORES

DOMINIKA

DOMINIKA

BARBARA

BARBARA

ELIZABET

ELIZABET

CINDY

CINDY

ELOIS

ELOIS

MIRIAM

MIRIAM

MAGDALENA

MAGDALENA

SET ŽANETA

SET ŽANETA

SET ZILI

SET ZILI

SET TONI

SET TONI

KVĚTINOVÝ VESELÝ KOŠ

KVĚTINOVÝ VESELÝ KOŠ

KVĚTINOVÝ KOŠ BÍLÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ BÍLÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ RUBÍNA

KVĚTINOVÝ KOŠ RUBÍNA

SMUTEČNÍ KYTICE 1

SMUTEČNÍ KYTICE 1

SMUTEČNÍ KYTICE 3

SMUTEČNÍ KYTICE 3

SMUTEČNÍ KYTICE 4

SMUTEČNÍ KYTICE 4

SMUTEČNÍ KYTICE 5

SMUTEČNÍ KYTICE 5

SMUTEČNÍ KYTICE 8

SMUTEČNÍ KYTICE 8

BONDY

BONDY
Neprodejné

LINSY

LINSY

SMUTEČNÍ KYTICE 15

SMUTEČNÍ KYTICE 15

PINK

PINK

SMUTEČNÍ KYTICE 16

SMUTEČNÍ KYTICE 16

SMUTEČNÍ KYTICE 17

SMUTEČNÍ KYTICE 17

SMUTEČNÍ KYTICE 18

SMUTEČNÍ KYTICE 18

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé