Jak se v zimě spojit s přírodou a zlepšit své duševní zdraví

Jak si zlepšit náladu v přírodě i přes zimu

V uplynulém roce jsme si více než kdy jindy připomněli, že přístup k venkovnímu soukromému prostoru je výsadou - ne každý z nás má dům se zahradou. Mnozí z nás však také trávili více času venku v přírodě a pociťovali větší spojení se stromy, rostlinami a přírodou. S ohledem na to jsme pro vás připravili několik tipů, jak můžete prostřednictvím přírody pečovat o své duševní zdraví. Tyto nápady se hodí pro všechny zahrady, tedy veřejné i soukromé a to včetně těch, které mají pouze drobné políčko až po ty, které obklopují honosné vily s obrovskými stromy, cizokrajnými, exotickými květinami nebo japonskými skalkami.

 

Reflexe. Myslete nad věcmi hlouběji

V dnešním uspěchaném světě nemáme příliš mnoho času se jen tak zastavit a přemýšlet nad prachobyčenými věcmi. A to je na čase změnit. Navíc není lepší možnost, než začít zrovna u přírody. Příroda nás propojuje složitými způsoby. Zastavit se a přemýšlet o tomto spojení je jedním ze způsobů, jak se můžete naladit na svět přírody kolem sebe. Na své zahradě nebo v místním parku se projděte po cestě, po které už někdo chodil, můžete si vybrat starobylou stezku a zamyslet se nad všemi lidmi, kteří tudy před už někdy prošli. Nebo si naopak vyberte trasu, kterou jste prošli s někým, na kom vám záleží a připomeňte si tak všechny důležité momenty, které máte s osobou spojeny.

Pokud máte zahradu, přemýšlejte o lidech, kteří se na ní podíleli, pomalu a velmi pečlivě si ji projděte, zaměřte se na každou rostlinu, o tom jak se do zahrady dostala? Projevte jí a jejímu příběhu uznání, pošlete v duchu poděkování osobě, která ji darovala nebo inspirovala k jejímu nákupu. Může to znít trochu šíleně, ale sami poznáte a oceníte ten zvláštní pocit spojení, který pocítíte.

 

Zamyslete se nad tím, co vidíte kolem sebe

Jistota rytmického koloběhu ročních období nám také může pomoci spojit se s lepší budoucností. Zahradničení je neodmyslitelně spjato s přírodními cykly. Zahradničení je kontinuální činnost, kterou můžeme označit tichou udržitelnost nebo tichý aktivismus. Tím, že chceme, aby věci rostly, si představujeme, že přijde jaro a léto a nastane obnova, což pro nás může znamenat určitou formu motivace v tom, abychom i nadále pokračovali v pěstování okrasných rostlin nebo dalších plodin na naší zahradě. Nestarejte se o vzhled zahrady, soustřeďte se na to, co pro vás znamená v tomto období holých větví a prázdných záhonů.

 

Sklizeň a úklid

Zahrádkáři se často dělí o přebytky zeleniny, rostlin a semen a darují je rodině, přátelům a sousedům. V tomto smyslu tedy nemusí být zahradničení drahým koníčkem. Mnoho zahrádkářů preferuje pořizování rostlin a semen na vzájemné výměně s ostatními zahradnickými nadšenci v rámci své komunity. Pokud vy sami nesete odpovědnost za zahradu, pak jistě oceníte i potěšení z nově vyčištěného záhonu. Ať už je tedy produkce zřejmá nebo ne, pusťte se do práce. Uklízejte, odstraňujte plevel a sbírejte lusky a pouzdra se semeny. K jejich uskladnění použijte papírové sáčky nebo obálky.

 

I v zimě můžete na zahradě dělat spoustu věcí!

Nebojte se, pokud si nejste jisti, ze které rostliny semínka pocházejí, vyfoťte si je nebo si jejich místo, odkud jste je vzali zakreslete do mapy. Na jaře se k ní můžete vrátit, pokud vám sazenice začnou rašit a vy si stále nebudete jisti, co jsou zač. Nechte semínka důkladně vyschnout a během deštivých a zasněžených dní se můžete věnovat odpoledním pokusům o jejich identifikaci. Přemýšlejte o tom, jak je zázračné, že se z každého malého zrnka stane producent tisíců nových semen.

 

Pěstujte

Zahradničení prožíváme jak jako dlouhodobý projekt, protože proměny zahrady mohou trvat roky stejně tak jako spontánní a vnitřně uspokojující činnost, kterou pěstování má. Mnozí zahradníci snášejí povinné činnosti, jako je pletí, jako součást celkového projektu péče o zahradu. Mezi pečovatelské úkony může patřit přeměna šišek na krmítka pro ptáky tím, že do jejich prostor semínka a zavěsíte je na viditelné místo. Z hromádek suchých větviček lze také vytvořit hotely pro užitečný zahradní hmyz a větší hromádky mohou přilákat ježky. Přemýšlejte nad vaší zahadou jako nad hřištěm, kde si můžete hrát od jara až zimy!

 

Hrajte si

Jak jsme již zmínili, zkuste si na vaší zahradě hrát. V nedávné studii dánských zahrádkářů považovali lidé chození na svůj zahradní plácek za "únik" - a pro popis své zahrady používali výrazy jako "útočiště", "oáza" a "hřiště". Mnoho zahrádkářů také zdůrazňovalo pocit svobody, který jim přístup k venkovnímu prostoru dává - spolu s možností relaxace a duševního uvolnění. Dovolte si tedy hrát si a odpojit se. Zabláťte se, okopávejte a odplevelujte, organizujte, bavte se a zapoťte se. Pokud vás něco zaujme - podivný hmyz nebo zajímavé semínko - zastavte se a jen tak zírejte. Buďte v přítomnosti, nechte svou mysl naplnit úžasem a dětskými pocity a smyslovými zážitky, barvami a vůněmi. I když to není zábava, přináší to uspokojení.

 

Ačkoli mnohé práce na zahradě mohou být samy o sobě příjemné, někdy to může být tak trochu povinnost - stejně jako domácí práce. Nechat se však při těchto nezbytných, ale nutných pracích unášet představivostí může přidat zcela novou perspektivu pohledu. Takové smýšlení vám pomůže najít smysluplnost celého projektu v péči o zahradu.

 

Například při hrabání listí si můžete naplánovat příští dovolenou nebo si při sázení cibulovin představit krásný ten krásný jarní květináč, plný voňavých květin, který vám bude v následující sezóně přinášet radost pouhým pohledem. Když necháte fantazii volný průběh, můžete si vytvořit potěšení ze všedního úkolu. A tento pocit odloženého uspokojení je základním rysem zahradničení! Nezáleží na tom, jestli najdete potěšení v samotném úkolu, nebo ve svobodě, kterou vám zahradničení dává.

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

SET ŽANETA

SET ŽANETA

SET AURORA

SET AURORA

SET ZOE

SET ZOE

SET ROSANA

SET ROSANA

BABY + RAFFAELLO

BABY + RAFFAELLO

BABY + PLYŠÁK

BABY + PLYŠÁK

QUEEN + PLYŠÁK

QUEEN + PLYŠÁK

QUEEN + RAFFAELLO

QUEEN + RAFFAELLO

BABY + SEKT

BABY + SEKT

QUEEN + SEKT

QUEEN + SEKT

BABY + MERCI

BABY + MERCI

QUEEN + MERCI

QUEEN + MERCI

RŮŽE A SLUNEČNICE + MERCI

RŮŽE A SLUNEČNICE + MERCI

RŮŽE A SLUNEČNICE + PLYŠÁK

RŮŽE A SLUNEČNICE + PLYŠÁK

RŮŽE A SLUNEČNICE + RAFFAELLO

RŮŽE A SLUNEČNICE + RAFFAELLO

RŮŽE A SLUNEČNICE + SEKT

RŮŽE A SLUNEČNICE + SEKT

PERL + MERCI

PERL + MERCI

PERL + PLYŠÁK

PERL + PLYŠÁK

PERL + RAFFAELLO

PERL + RAFFAELLO

PERL + SEKT

PERL + SEKT

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé