Jak rostliny zvládají přechod ze zimy do jara

Přechod zimy do jara pro rostliny

Vývoj počasí se v posledních měsících podobá jízdě na horské dráze. Prosinec a leden byly na mnoha místech výrazně teplejší než průměr, následovala únorová vlna intenzivního ochlazení a potom hned dramatické oteplení. Pokud jste někdy viděli šeříkové keře rozdrcené závějemi sněhu, kterým o několik týdnů později v teplém dni vyrazily pupeny, možná se divíte, jak rostliny takové extrémy snášejí. Mnoho přírodovědných vědců studuje, jak klimatické změny ovlivňují načasování sezónních událostí v životních cyklech rostlin, ptáků a hmyzu. Oteplování klimatu však narušuje průběh počasí a testuje schopnost mnoha druhů se přizpůsobit.

 

Snášení chladu

V krutých zimních dnech, kdy teploty klesají hluboko pod bod mrazu, se zvířata ukládají k zimnímu spánku pod zem nebo se schovávají na chráněných místech. Stromy a keře to však musí vydržet. Jejich tkáně v kmenech, větvích a kořenech jsou však živé, otázkou tedy zůstává jak se dokážou vyrovnat s mrazem? Na podzim se dřeviny v mnoha částech naší země začínají připravovat na zimu. Když jejich listy změní barvu a opadají, jejich větvičky, větve a kmeny začnou ztrácet vodu. V důsledku toho jejich buňky obsahují vyšší koncentraci cukrů, solí a organických sloučenin. To snižuje bod mrazu buněk a tkání a umožňuje jim to přežít teploty hluboko pod běžným bodem mrazu vody. Tento trik má však své limity, takže extrémní mrazy mohou některé rostliny stále zahubit. Kořeny stromů a keřů zůstávají během zimy z velké části nezměněné a neaktivní a spoléhají se na izolaci sněhem a půdou. Teplota půdy v okolí kořenů zůstává většinou na bodu mrazu nebo mírně nad ním. Půda, spadané listí a přetrvávající vrstvy sněhu izolují půdu nad kořeny a zabraňují tak ztrátám tepla.

 

Překvapivé nebezpečí jarních mrazů

Poté, co rostliny snášejí chladné zimy, přináší časné jaro nová nebezpečí. Rostliny potřebují na jaře vyrašit co nejdříve, aby mohly plně využít vegetační období. To však vyžaduje napumpování vody do jejich vyvíjejících se listů čímž odstraňuje jejich zimní ochranu před chladem.

Každý druh má charakteristickou dobu rašení listů. Druhy s časnými listy, jako jsou borůvky a vrby bychom mohli popsat doslova jako gambleři v rostlinné říši. Pozdější druhy, jako jsou duby a borovice, jsou opatrné a konzervativní typy. Příliš brzké olistění je však pro všechny druhy rizikem, protože pozdní mrazy mohou poškodit nebo zahubit mladé listy. Květy jsou také zranitelné vůči nepředvídatelným jarním mrazům, protože obsahují velké množství vody. Pokud květy ovocných stromů, například jabloní, zničí mráz, stromy později v létě neplodí. Pozdní mrazy mohou také způsobit neuspokojivě krátké období kvetení u časně kvetoucích okrasných rostlin, jako jsou například oblíbené magnólie.

 

Probuzení rostlin

Aby se stromy a keře ochránily před mrazem a zároveň využily celé vegetační období, vyvinuly si tři způsoby, jak poznat, kdy je na jaře čas začít růst.

 

Rostliny, které mají požadavky na zimní ochlazení: V zimním spánku setrvávají, dokud nejsou vystaveny určitému počtu chladných zimních dnů. Tato vlastnost jim pomáhá vyhnout se olistění nebo kvetení během abnormálně teplých období uprostřed zimy.

 

Rostliny, které mají požadavky na jarní oteplování: Začínají růst poté, co zažijí určitý počet teplých dnů každé jaro. Tato vlastnost jim pomáhá začít růst, jakmile je dostatečně teplo.

 

Některé rostliny mají také fotoperiodickou reakci, což znamená, že reagují na délku doby, po kterou jsou vystaveny světlu během 24 hodin. Tím se připravují na olistění, jakmile se na jaře dny prodlouží a oteplí. Například buky mají požadavky jak na oteplení, tak na fotoperiodickou reakci. Ovšem jejich požadavek na teplotu je mnohem silnější, takže se rozjedou už po několika teplých dnech na konci jara.

 

Klimatické změny, které narušují signály

Rostliny jsou velmi dobře přizpůsobeny teplotním signálům, takže oteplování způsobené změnou klimatu ztěžuje mnoha druhům odolávat zimním mrazům a jarním mrazíkům. Vzhledem k tomu, že jarní teploty jsou vyšší než v minulosti, mohou stromy, jako jsou jabloně a hrušně, reagovat olistěním a kvetením o několik týdnů dříve než obvykle. To může zvýšit jejich zranitelnost vůči pozdním mrazům. Naopak takové pozdní mrazy jsou stále častější. Rostliny a stromy jsou také stále více ohroženy škůdci. Drsné zimní počasí vždy drželo pod kontrolou mnoho druhů hmyzu, kteří se vyskytovali v severním podnebí, jako jsou například vlnatka hemlocková a bejlomorka smaragdová. S mírnějšími zimami je pravděpodobnější, že tento hmyz přežije, přesune se dále na sever a nadělá zde velké škody na stromech.

 

Teplejší zimy také vedou k většímu počtu dní, kdy je půda holá. Chladná období, která nastávají, když není izolační vrstva sněhu, mohou způsobit zmrznutí půdy a zničení kořenů. Větve stromů a keřů pak odumírají, protože poškozené kořeny nemohou dodávat dostatek vody a živin. V extrémních případech mohou rostliny uhynout.

 

Oblasti, kde se různým druhům rostlin přirozeně daří nejlépe se společně s oteplováním klimatu posouvají stále více na sever. V příštích desetiletích bude ubývat mnoho chladnomilných druhů dřevin, jako jsou smrky a jedle, které nebudou schopny zvládat nové výzvy spojené s teplejším klimatem. K podobným změnám dochází na mnoha místech, protože změna klimatu mění signály, na které se rostliny spoléhají při střídajících se ročních období. V budoucnu nás tedy čeká výzva v podobě toho, jak se zvládneme vypořádat nejen my s klimatickou změnou, ale zejména rostliny a stromy kolem nás.

 

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

ZITA

ZITA

ŽANETA

ŽANETA

ZOE

ZOE

ZILI

ZILI

ZARA

ZARA

VIOLETA

VIOLETA

VINSI

VINSI

VINI

VINI

TONI

TONI

TEDIN

TEDIN

TANA

TANA

RORY

RORY

LARA

LARA

ILIANA

ILIANA

ADRIANA

ADRIANA

DAFNE

DAFNE

DARLA

DARLA

DOLORES

DOLORES

DOMINIKA

DOMINIKA

BARBARA

BARBARA

ELIZABET

ELIZABET

CINDY

CINDY

ELOIS

ELOIS

MIRIAM

MIRIAM

MAGDALENA

MAGDALENA

SET ŽANETA

SET ŽANETA

SET ZILI

SET ZILI

SET TONI

SET TONI

KVĚTINOVÝ VESELÝ KOŠ

KVĚTINOVÝ VESELÝ KOŠ

KVĚTINOVÝ KOŠ BÍLÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ BÍLÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ RUBÍNA

KVĚTINOVÝ KOŠ RUBÍNA

SMUTEČNÍ KYTICE 1

SMUTEČNÍ KYTICE 1

SMUTEČNÍ KYTICE 3

SMUTEČNÍ KYTICE 3

SMUTEČNÍ KYTICE 4

SMUTEČNÍ KYTICE 4

SMUTEČNÍ KYTICE 5

SMUTEČNÍ KYTICE 5

SMUTEČNÍ KYTICE 8

SMUTEČNÍ KYTICE 8

BONDY

BONDY
Neprodejné

LINSY

LINSY

SMUTEČNÍ KYTICE 15

SMUTEČNÍ KYTICE 15

PINK

PINK

SMUTEČNÍ KYTICE 16

SMUTEČNÍ KYTICE 16

SMUTEČNÍ KYTICE 17

SMUTEČNÍ KYTICE 17

SMUTEČNÍ KYTICE 18

SMUTEČNÍ KYTICE 18

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé