Jak přetvořit váš balkon na zelenou oázu

Jak udělat z vašeho balkonu oázu zeleně

 

Ať už vašemu útulnému balkonku říkáte městská oáza, střešní zahrada, zelený ráj nebo prostě jenom balkon, který se pyšní drobnou džunglí plnou květin, rostlin v květináčích, truhlících a to všechno doladěno krásným venkovním nábytkem. A nebo tomu tak není a touha po zelené venkovní oáze uprostřed města je stále více spíše sen, než realita? V obou případech je dnešní článek jako stvořený pro vás! Ať už si přejete kompletně předělat váš balkon, nebo byste do něj rádi přidali ještě trochu zeleně, v každém případě váš dnešní článek nakopne k tomu na vašem balkonu něco změnit. Obzvlášť v situaci, pokud se jedná o balkon v městském bytě, kde jakákoliv příležitost přidat kousek zeleně, by se neměla nechat promarnit.

 

Proč proměnit váš balkon na zelenou oázu?

Většina lidí žije ve městech a konkrétněji ještě v bytových komplexech, kde je často příroda omezena na drobný park před bytem. V tomto případě jsou balkony často jedinou formou soukromého venkovního prostoru, na které mají lidé přístup. Už z kvůli tomuto důvodu je opravdu důležité a vhodné si tento vzácný kousek udělat co nejhezčí a nejpříjemnější, abyste zde mohli trávit dlouhé letní večery, odpolední kafíčka nebo si jít jen tak během rušného dne užít chvilku v klidu v obklopení přírody. Navíc balkon uprostřed města vám umožňuje si užít to nejlepší z obou světů - pulzující a rychlý životní styl ulice měst, ale také chvilku klidu. Ať už jste rozený zahradník, nebo spíše zahradník pozorovatel, přinášíme vám hned několik tipů, jak si přidat trochu barev, života a hlavně funkčnosti a praktické využitelnosti na váš balkon nebo terasu.

 

Vytvořte si zelenější prostor

Většina moderních balkonů má betonové nebo dlážděné podlahy. Ty jsou rozhodně praktickou volbou, ovšem často mohou být na sezení nepohodlné a nevkusné. Jednou z možností jak přepnout z šedivé na zelenou je volba koberce s imitací trávníku, které snadno seženete online nebo v zahradním centru, kde je můžete zkrátit přesně na velikost vašeho balkonu. Přidání umělé trávy je tak skvělý způsob, jak si velmi snadno a rychle přidat trochu uklidňující zelené na váš balkon a vytvořit alespoň trochu iluzi živé zahrady. Pokud to navíc spojíte s živými rostlinami a nábytkem podle vašich preferencí, nemůžete šlápnout vedle!

 

Nábytek volte rozumně

Pokud nedisponujete střešním prostorem a nejste šťastným majitelem podkrovního apartmánu, pravděpodobně váš balkon nebude zrovna neprostornější. Aby jste si tak zbytečně váš drobný balkon ještě nezmenšili, zkuste se s venkovní nábytkem držet na uzdě a omezte ho na nejpotřebnější minimum. Tento uvědomělý krok vám pomůže vytvořit krásný vzhled vzdušné a minimalistické zahrady. Pro dosažení co nejlepšího efektu volte menší židle i stůl, který nejlépe umístěte do rohu, nikoli do centra balkonu. Tento trik vám poskytne prostor pro další dekorace a hlavně květiny, které udělají celý prostor zelenější, hravější a vzdušnější.

 

Nezapomínejte na zábradlí

Jakmile se začnete soustředit na využití prostoru a podlahy na vašem balkonu, může být velmi snadné zanedbat zábradlí a samotné stěny na balkonu. Přičemž i tato netradiční místa se dají velmi kreativně a hezky využít! Od závěsných dekorací na vaše prázdné stěny až po světýlka na zábradlí, které vykouzlí kouzelnou atmosféru existuje spousta dalších způsobů, jak využít veškerý potenciál, který váš mini balkon nabízí. I samotné květiny můžete zavěsit pomocí závěsných květináčů nebo pořídit truhlíky a květináče s úchytkami na zábradlí. Díky tomu dostanete velmi snadno a efektivně květiny na váš balkon a zároveň ušetříte spoustu drahocenného prostoru.

 

Vyberte ty nejvhodnější rostliny pro vaše prostředí

Balkonové rostliny mají take své specifické potřeby, proto je důležté zvolit rostliny a keře, kterým se daří v menších květináčích a vyvarovat se těm, které mají velké kořeny a tedy potřebují dostatek prostoru a hodně půdy. Dalším faktorem, který je třeba vzít v úvahu je také množství dopadajícího světla. Pravděpodobně na váš balkon bude v určitou denní dobu dopadat stín, proto je dobré vybrat rostliny, kterým nevadí částečný stín. Chcete-li přinést trochu barev, pořiďte pro vaše nové květiny veselé a hravé květináče, které vám krásně doladí prostor.

 

Zvažte bylinky

Bylinky jsou skvělou volbou pro balkonovou zahradu. Nejen že se jim v tomto prostředí daří, ale navíc je můžete využít i ve vaší kuchyni. A uznejte, není nic lepšího, než si natrhat čerstvou bazalku přímo ze zdroje. Navíc vám bylinky do vaší balkonové oázy přinesou krásnou vůni a jsou skvělou alternativou k tradičním rostlinám a keřům.

 

Vytvořte si více místa

Pokud opravdu bojujete s prostorem, vytvořte si nový! Můžete přidat nové police, které vám vytvoří nové místo na květiny a další drobné dekorace. Pokud se vám klasická police nezamlouvá, můžete se pokusit o vetrikální zahradu. Existuje už spoustu rámů a speciálních úchytek na květiny, které vám umožní vrstvit květináče a závěsné květiny, díky čemuž můžete váš prostor využít naplno. Na police umístěte pouze věci, se kterými jste si jistí, že vám nikam neuletí.

 

Přidejte tlumené osvětlení

Poslední, neméně důležitou součástí, kterou byste neměli opomenout je rozhodně osvětlení, které vám pomůže dodat tu správnou, nezaměnitelnou atmosféru. Jemná světýlka omotané okolo zábradlí, magické lampióny visící ze stropu nebo jemné plápolající svíčky na venkovním stolku, všechny tyto drobné zdroje světla dokážou povznést atmosféru vašeho balkonu na úplně jinou úroveň. Využijte síly světla a pohrajte si s různými zdroji.

 

Léto je za rohem, neexistuje snad ideálnější čas na to, vrhnout se na zútulnění vašeho balkonu! Využijte našich jedinečných tipů, díky kterým si z obyčejného balkonu, vytvoříte doslova oázu klidu a odpočinku. Věřte nebo ne, od této chvíle nebudete chtít trávit léto jinde.

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

RONY

RONY

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

ORANŽOVÉ RŮŽE

ORANŽOVÉ RŮŽE
ks ? 0 Kč

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

ZITA

ZITA

TINSY

TINSY

SUNNYS

SUNNYS

ŽANETA

ŽANETA

ZOE

ZOE

VENDY

VENDY

RONDA

RONDA

ZARA

ZARA

VIOLETA

VIOLETA

VINI

VINI

VILI

VILI

VANDA

VANDA
NEJLEPŠÍ

TRUDY

TRUDY

TONI

TONI

TINA

TINA

TEDIN

TEDIN

TANA

TANA

RUDY

RUDY

REDS

REDS
ks ? 0 Kč

RORY

RORY

RISA

RISA

JULIANA

JULIANA

IRINA

IRINA

ILIANA

ILIANA

ADRIANA

ADRIANA

AGATA

AGATA

AGNES

AGNES

ALEXIS

ALEXIS
oblíbené

ALICE

ALICE
oblíbené

DAFNE

DAFNE

ADEL

ADEL

DARLA

DARLA

AMANDA

AMANDA

DIANA

DIANA

DOLORES

DOLORES

DONNA

DONNA

BABEL

BABEL

DOROTA

DOROTA

BARBARA

BARBARA

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé