Jak nechybovat v péči o pokojovky

Největší chyby, které děláte vašim pokojovkám

Pokojové rostliny jsou nutností téměř v každém domově! Jejich léčivý účinek přírody na naši mysl a tělo byl již několikrát potvrzen, proto není divu, že pokojovým rostlinám neustále roste popularita a oblíbenost. Přinést si trochu přírody domů nebylo nikdy snadnější! S pokojovkami roste starost, a určitá péče, které se nevyhnete a i přes všechny vychvalované vlastnosti pokojovek a benefity dokážou pěkně překvapit! Pokud jste již zažili příběh, kdy vaše pokojovka s vámi vydržela sotva pár týdnů a pak z neznámých důvodů uhynula, věřte, že v tom nejste sami! Existuje spousta druhů rostlin, přičemž péče o každou z nich se mírně liší. Ovšem některá obecná pravidla platí u většiny pokojových rostlin. Co tedy dělat, nebo nedělat v péči o vaše pokojovky? Čemu se vyhnout a co jste doposud dělali špatně? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v dnešním článku.

 

 

Vaši rostlinu přeléváte

Jednou z vůbec nejčastějších chyb nejen u začátečníků, ale také u ostřílených pěstitelů bývá přelévání rostliny. Většina lidí se bojí, že jejich rostlina není dostatečně hydratovaná, proto se jí snaží přinést co nejvíce pravidelné vláhy, ovšem právě tato přehnaná péče dokáže s vaší rostlinou pěkně zamávat, tím špatným směrem. Jak poznáte, že je vaše rostlina přelitá? Mezi hlavní příznaky přelévání patří vadnutí květů společně s hnědnutím listů a zpomaleným růstem. Mnoho lidí si tyto znaky vyloží přesně naopak, kdy si myslí že rostlina naopak potřebuje vodu, více vody! Což způsobuje ještě větší problém. V této situaci kořeny rostliny už začaly pravděpodobně hnít, ovšem zde zůstává stále kousek naděje pro její záchranu.

 

Jak přelitou rostlinu zachránit?

Opatrně vyndejte rostlinu z květináče a zkontrolujte, zda zůstaly zdravé kořeny. Pokud ano, jemně a opatrně odstříhněte všechny mokré, hnědé kořeny a zdravé umyjte pod tekoucí vodou. Přesaďte rostlinu do čerstvé půdy bohaté na živiny a zajistěte aby rostlina měla dostatek drenážních otvorů, kterými bude moct odtékat přebytečná voda. Pokud ovšem místo kořenů najdete kašovitou hmotu, s největší pravděpodobností se budete muset s rostlinou rozloučit. Abyste se vyhnuli dalšímu fiasku s přeléváním pokojovek, zalévejte vaši pokojovku pouze tehdy, zda je povrch hlíny suchý na dotek. Po pár týdnech této praktiky si budete schopni stanovit pravidelný zavlažovací plán, který vám pomůže zabránit hnilobě kořenů. I přesto nikdy nezapomeňte vylít veškerou přebytečnou vodu, která se nahromadí v odkapávací misce pod květináčem!

 

Sluneční světlo a vlhkost

Máte pocit, že přelévání květin není váš problém, ale i přesto se vašim pokojovkám nedaří? Mezi další faktory, kterým je důležité věnovat pozornost patří rozhodně sluneční světlo a celková vlhkost. Některé druhy rostlin potřebují hodně světla, ale naopak málo vlhkosti, nebo přesně naopak mnoho vlhkosti, ale nízké sluneční záření. Pak jsou zde druhy, které potřebují dostatek obojího, kdo se v tom má tedy vyznat! Například orchideje nebo bostonské kapradiny skvěle prosperují v zapařených koupelnách a kuchyních, jelikož jejich původ je právě z tropického podnebí, kde se jim dostávalo dostatečné vlhkosti. Je vždy dobré si předem zjistit ke každému konkrétnímu druhu pokojovek, jaké je jejich přirozené prostředí a podle toho dále postupovat.

 

Nedostatek živin

Stejně jako lidé, i rostliny někdy trpí nedostatkem živin. Bílé pruhy podél žil na listech mohou být jasným signálem nedostatku hořčíku, který snadno doplníte přídáním epsomových solí přímo do půdy. Kávová sedlina vám naopak může pomoci při nedostatku dusíku. Ten poznáte tak, že střední žíly listů zežloutnou. Citronová kůra ukrytá přímo v samotném srdci hlíny vám pomůže zachránit rostlinu při nedostatku draslíku, který se vyznačuje zežloutnutím okrajů a špiček listů.

 

Květiny s nízkou údržbou

Pokud pro vás výše zmíněné aspekty znamenají příliš mnoho starostí, zkuste zvolit květiny slavné pro svou nízkou údržbu. Nízkou údržbou ovšem nemyslíme fakt, že je postavíte do kouta, budete je ignorovat a necháte je žít vlastním životem, Všechno živé potřebuje alespoň trochu péče, dokonce i kaktusy potřebují vodu k tomu, aby přežily. Zde vám přinášíme alespoň krátký seznam květin, které jsou dokonale odolné vůči suchu a teplejšímu podnebí, mezi oblíbenou pětku patří:

 

Chamedorea sličná

Tato rostlina byla populární zejména ve viktoriánské době. Původem pochází z guatemalských deštných pralesů. Rostlina bude spokojená pokud ji během letních měsíců zalijete jednou do týdne, během chladnějšího období si vystačí se zálivkou během deseti dnů. Při dostatečném osvětlení může dorůst výšky až 1,2 metru, proto je ideální rostlinou do míst s polostínem.

 

Dračinec dračí

Na první pohled vypadá dračinec jako miniaturní strom s majestátním silným dřevitým stonkem a dlouhými špičatými listy. Dračinec je známý také pod názvem dračí strom a můžete ho najít v několika druzích. Mezi nejznámější patří marginata s červenými okraji a nebo s dvoubarevnými žluto-zelenými listy, výběr bude jen na vás!

 

Zelenec chocholatý

Klasický chlorofyt, běžně známý jako pavoučí rostlina, která má veselé a pestré listy. Zelenec je ideální rostlinou pro začátečníky. Miluje mírné světlo a nižší teploty. Spokojený bude se zálivkou jednou za týden, ale pozor, nenechte ho příliš vyschnout!

 

Juka

 

Tato adaptabilní rostlina udělá ve vašem obýváku neskutečnou parádu zejména díky svému robustnímu stonku a výrazným mečovým listům. Její původ pochází ze suchých částí Ameriky, díky čemuž nevyžaduje příliš velké zalévání. V zimním období si vystačí se zálivkou pouze jednou, dvakrát do měsíce! V létě o trochu častěji, zhruba jednou za 10 dnů. Juka vyžaduje jasné světlo, nejlépe s oknem orientovaným na jih.

 

Tchýnin jazyk

Samozřejmě nesmíme opomenout jednu z nejznámějších nenáročných rostlin, mezi které patří jednoznačně hadí rostlina, nazývaná častěji jako tchýnin jazyk. Špičatá hadí rostlina je součástí rodiny sansevieria, které jsou známé zadržováním vody v pouštním prostředí. Rostlině se bude dařit v teplých jasných podmínkách, ale nevadí ji ani stinnější místa pro život. Se zálivkou to moc nepřehánějte, rostlině bude stačit zálivka jednou za měsíc, v letních měsících trochu častěji.

 

Tak co, našli jste se v některé z častých chyb? Pokud ano, alespoň víte, kde je problém a na čem můžete začít pracovat, aby se vašim rostlinám dařilo co nejlépe! Držíme palce s ať se u vás rostlinám daří a jenom prosperují a dělají vám radost.

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KVĚTINOVÝ VESELÝ KOŠ

KVĚTINOVÝ VESELÝ KOŠ

KVĚTINOVÝ KOŠ BÍLÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ BÍLÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽOVÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽOVÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ BAREVNÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ BAREVNÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ VINSY

KVĚTINOVÝ KOŠ VINSY

KVĚTINOVÝ KOŠ HANDI

KVĚTINOVÝ KOŠ HANDI

KVĚTINOVÝ KOŠ TAMA

KVĚTINOVÝ KOŠ TAMA

KVĚTINOVÝ KOŠ FREZI

KVĚTINOVÝ KOŠ FREZI

KVĚTINOVÝ KOŠ SUNNYS

KVĚTINOVÝ KOŠ SUNNYS

KVĚTINOVÝ KOŠ ORANGINAS

KVĚTINOVÝ KOŠ ORANGINAS

KVĚTINOVÝ KOŠ DAFNE

KVĚTINOVÝ KOŠ DAFNE

KVĚTINOVÝ KOŠ SIDI

KVĚTINOVÝ KOŠ SIDI

KVĚTINOVÝ KOŠ BESTE

KVĚTINOVÝ KOŠ BESTE

KVĚTINOVÝ KOŠ QUEEN

KVĚTINOVÝ KOŠ QUEEN

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽE A SLUNEČNICE

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽE A SLUNEČNICE

KVĚTINOVÝ KOŠ BABY

KVĚTINOVÝ KOŠ BABY

KVĚTINOVÝ KOŠ AMALIA

KVĚTINOVÝ KOŠ AMALIA

KVĚTINOVÝ KOŠ CARMEN

KVĚTINOVÝ KOŠ CARMEN

KVĚTINOVÝ KOŠ GOGI

KVĚTINOVÝ KOŠ GOGI

KVĚTINOVÝ KOŠ TEA

KVĚTINOVÝ KOŠ TEA

KVĚTINOVÝ KOŠ MOLLY

KVĚTINOVÝ KOŠ MOLLY

KVĚTINOVÝ KOŠ NATALI

KVĚTINOVÝ KOŠ NATALI

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé