Historie MDŽ

Mezinárodní den žen a jeho historie

Osmého března, den slavný pod jménem Mezinárodní den žen. Věděli jste ale, že ne vždy tomu bylo tak? Den který patří všem ženám, oslavuje se ženskost, emancipace žen a jejich postavení, za které dlouhá léta bojovaly a bohužel i v dnešní době ještě často bojovat musí.  Kde se ale vzal Mezinárodní den žen? A jak se slaví různě ve světě? To všechno se dozvíte v dnešním článku.

 

Kde a jak Mezinárodní den žen vznikl?

Možná vás překvapíme, ale za vznikem MDŽ opravdu nestojí žádná socialistická nebo komunistická strana. Naopak má tento svátek poněkud západní nádech. Za největším krok k úspěchu v prosazování práv žen stojí zejména ženy z Velké Británie a USA, které se několik let podílely na boji za ženská práva. Rozdávaly letáky, psaly články, snažily se přesvědčit celkovou společnost, že nejsou o nic méně, než muži. Všichni bychom měli mít stejná práva a naše pohlaví z nás nedělá nic míň ani nic víc.

Začátky byly těžké, aktivistky byly považovány za blázny, avšak postupem času jejich aktivita nabírala stále více a více na popularitě a zapojeným ženám se začalo dařit. Dokázaly navíc dodat dostatečnou odvahu pracujícím ženám, vytvářely nové spolky, kde se navzájem podporovaly a v neposlední řadě se také aktivně angažovaly v odborech.

Nejvýznamnějším momentem, který se zapsal do historie byla v roce 1908 stávka švadlen v New Yorku. Švadleny bojovaly za svá práva, usilovaly o zkrácení pracovní doby, o zvýšení platu a také o hlasovací práva. Tato stávka se stala klíčovou a za švadleny se postavila Socialistická strana USA, která rozhodla o datu, který bude věnován ženám. Datum tenkrát připadl na poslední únorovou neděli a následující rok se 28. února 1909 slavil první oficiální Mezinárodní den žen.

Socialistická minulost

Mnoho lidí v České republiceMDŽ spojeno s minulou érou socialismu, kdy naše maminky, babičky a tetičky byly obdarovány karafiáty. Po druhé světové válce byl svátek především ideálním nástrojem propagandy tehdejšího režimu. Tento den se nesl v duchu velkých oslav a možná právě proto se na něj v dnešní době stále díváme trochu s odstupem. Je dobré se ale zamyslet, co všechno se ženám povedlo prosadit a jak na tom ženy byly se svými právy na samotném začátku. Tento den by měl být zároveň vzpomínkou za činy odvážných aktivistek, bojujících za práva žen, které se snažily o ženskou rovnoprávnost. Tento boj pokračuje prakticky do dnešní doby, kdy zde stále existují výrazné rozdíly například mezi platy žen a mužů na stejných pozicích a podobně. Česko se nemá čím chlubit, má jeden z největších rozdílů mezi platy žen a mužů v Evropě.

MDŽ ve světě

MDŽ není jen výsadou pro evropské státy a USA, naopak se slaví různě po světě. Například v Turecku si ženy svůj den opravdu užívají! Pořádají různé akce, kterými oslavují svůj významný den. Některé restaurace během akcí na MDŽ mají dokonce pro muže vstup zakázán.

V Rusku se slaví taktéž ve velkém. Ruské ženy jsou často obdarovávány opravdu hodnotnými a exkluzivními dary. Mimo květiny dostávají například vybavení do domácnosti, šperky, erotické pomůcky a další.. Existuje zde dokonce seznam nevhodných dárku na MDŽ. V některých ruských státech mají dokonce lidé na MDŽ volno, jelikož tento svátek patří k jednomu z nejpopulárnějších svátků v roce.

A co v Česku?

V Česku máme v oblibě spíše svátek matek, který se slaví každou druhou květnovou neděli. Co se týče Dne matek, o jeho popularitu v Československu se zasloužila hlavně dcera tehdejšího prezidenta, Alice Masaryková. Poté byla sváteční tradice obnovena až po roce 1989. MDŽ u nás vždy více slavili spíše významní funkcionáři, než samotné ženy. V dnešní době ale ženy využívají MDŽ k připomenutí si svým práv a vzájemné podpory.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

RONY

RONY

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

ORANŽOVÉ RŮŽE

ORANŽOVÉ RŮŽE
ks ? 0 Kč

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

ZITA

ZITA

TINSY

TINSY

ŽANETA

ŽANETA

RONDA

RONDA

VANDA

VANDA
NEJLEPŠÍ

TANA

TANA

RUDY

RUDY

ADRIANA

ADRIANA

ALEXIS

ALEXIS
oblíbené

ALICE

ALICE
oblíbené

DAFNE

DAFNE

ELISE

ELISE

ELIZABET

ELIZABET

GISEL

GISEL

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

RŮŽOVÉ RŮŽE

RŮŽOVÉ RŮŽE
ks ? 0 Kč

VINSY

VINSY

KVĚTINOVÝ KOŠ ČERVENÝCH RŮŽÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ ČERVENÝCH RŮŽÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ BÍLÝCH RŮŽÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ BÍLÝCH RŮŽÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽOVÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽOVÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ ČERVENOBÍLÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ ČERVENOBÍLÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽENKA

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽENKA

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + MERCI

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + MERCI
ks ? 0 Kč

ORANGINA

ORANGINA

PERL

PERL

LIEN

LIEN

FREZIE + SANTINY

FREZIE + SANTINY

GOGI

GOGI

SENDIS

SENDIS

ČERVENÉ + ŽLUTÉ RŮŽE

ČERVENÉ + ŽLUTÉ RŮŽE
Růže
ks ? 0 Kč

HAPPY

HAPPY

QUEEN

QUEEN

BEST

BEST

LENY

LENY

KOTI

KOTI

LAZY

LAZY

ORANGES

ORANGES

CONSI

CONSI

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé